Kuidas lihtsate vahenditega luua omanäoline lambikuppel? Laelambi valmistamisel saavad osaleda nii suured kui väikesed pereliikmed. Valmistasime pitsist lampe Tartu loodusmajas lastega perede keskkonnaklubis. Lapsed said eri värvides pitsribasid kasta kliistripotti ning seejärel õhupallile asetada. Valmis palli tuli mitu päeva kuivatada, see-eest oli tulemus laste jaoks üllatav: pitsiline kera ei läinudki katki!
- Isetegemine
- Anna Lutter ja Mirjam Burget
- 8. mai 2014
Mida vajasime?
Vanad pitskardinad (saab varuda nt taaskasutuspoodidest)
3 spl tärklist
150 ml vett
Väike pott liimi keetmiseks
Täispuhutav rannapall (väiksema lambikupli puhul õhupallid)
Vaseliin
Käärid
Läbipaistev tamiil
Kuidas tegime?
Kõigepealt keetsime liimi: lahustasime 3 spl tärklist väheses külmas vees ning seejärel segasime korralikult 150 ml keevas vees. Lasime jahtuda.
Järgnevalt lõikasime pitsist erineva kujuga detailid. Kujundid ei tohiks olla liiga suured: muidu tekivad kleepimisel servadesse kortsud.
Nüüd oli aeg rannapalli (õhupallide) käes: puhusime palli täis ning määrisime kokku vaseliiniga, et hiljem oleks palli lihtsam kupli seest kätte saada.
Kleepisime pitsist tükikesed pallile: kastsime detaili liimi sisse, pigistasime kuivaks ning asetasime siluvate liigutustega pallile. Alumisse ossa asetasime suurema pitsist ringi: nii paistis laelamp altpoolt vaadates kenam. Uue pitstüki kleepimisel tuleb tähele panna, et see kataks pallil olevat detaili 1-2 cm ulatuses. Kupli ülemisse ossa jätsime ava, millest saaks hiljem pirnipesa läbi pista.
Kui pall oli pitsiga kaetud, lasime sellel vähemal kaks ööpäeva kuivada. Mida paksem pitsikiht, seda kauem tuleb palli kuivatada.
Kui pits oli kuivanud lasime rannapall tühjaks (tegime õhupall katki). Soovi korral võib ülemist ava kääridega tasandada või lahtikuivanud servad liimipüstoli abil kinnitada.
Lambikupli kinnitamiseks tuleb siduda vähemalt nelja ossa tamiil.
Põnevat katsetamist!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta