Käimas on Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest põlistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, saarte jm eriauhinnad.

  • Bioneeri uudised
  • 25. august 2023
  • Foto: Hiite kuvavõistluse võitja - Püha kivi auhind Panga pank./ Sven Začek

Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma. Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldajaks Soomes on Taivaannaula ühendus. Võistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste ühisele pärandile. Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine võistluse veebilehel.

 

Lisateavet

 

Tänavune Hiite kuvavõistlus on järjekorras 16. Teadaolevalt on see ainus omataoline fotovõistlus maailmas. Kuvavõistlusele saadetud fotod moodustavad kultuuriloolise arhiivi, mis on veebis vabalt kättesaadav.

Looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pühaks pidanud juba meie esivanemad. Pühapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakülade titekivid, tervendamise paigad ning liukivid. Pühapaikadega seotud peamised tavad on palvetamine, andide toomine, tule tegemine, pühade pidamine, tervendamine ja lahkunute mälestamine. Paljud pühapaigad on praegu elavas kasutuses.

Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ca 1500 on kantud looduslike pühapaikade kaardile.

Tuntuimad pühapaigad on Otepää Pühajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm jt.