Euroopa kultuuripealinna tiitlile jäävad kandideerima Narva ja Tartu, konkurentsist langes Kuressaare. Sellisele otsusele jõudis sõltumatu rahvusvaheline ekspertkomisjon, kes hindas kolme konkureeriva Eesti linna taotlusi kahepäevasel kohtumisel Tallinnas.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 24. oktoober 2018
- Ülemise foto pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Kultuuripealinna 2024 konkurss algas mullu, 2017. aasta novembris. Tähtajaks, käesoleva aasta oktoobriks esitasid taotluse kolm linna: Kuressaare, Narva ja Tartu. Sõelale jäänud linnadelt oodatakse taotluse lõplikku vormistamist hiljemalt järgmiseks suveks. Seejärel kohtub eksperdirühm 2019. aasta teises pooles taas Tallinnas, et kinnitada linn, kes hakkab kandma 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitlit.
Kultuuripealinna valikut läbi viiv komisjon on 12-liikmeline. Euroopa institutsioonid ja asutused on sellesse nimetanud kümme esindajat – kolm Euroopa Parlamendist, kolm nõukogust ja kolm Euroopa Komisjonist ning üks Regioonide Komiteest. Eesti ekspertidena on komisjonis Anu Kivilo ja Mikko Fritze.
Kultuuripealinna initsiatiivi eesmärk on pikem kultuuriline, kogukondi kaasav ning linna elukeskkonda arendav mõju. Kultuuripealinnaks saamine toob linnale lisarahastuse, mille toel saab visiooni ellu viia. Eesti riik toetab kultuuripealinna programmi samaväärselt kohaliku omavalitsuse toetuse ja teiste finantsallikatega kuni 10 miljoni euro ulatuses. Euroopa Komisjon omistab kultuuripealinnale Melina Mercouri auhinna, mille suurus on poolteist miljonit eurot.
Ühtekokku kannab 2024. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit kolm linna. Lisaks Eestile saab kultuuripealinna tiitli üks Austria linn ning ka üks Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni riigi (Island, Liechtenstein, Norra, Šveits), euroliidu kandidaatriigi (Albaania, Makedoonia, Montenegro, Serbia, Türgi) või võimaliku kandidaatriigi (Bosnia ja Hertsegoviina ja Kosovo) linn.
Eestist valitakse kultuuripealinn teist korda, kuna 2011. aastal kandis tiitlit pealinn Tallinn.
Tänavu on Euroopa kultuuripealinnad Hollandis asuv Leeuwarden ja saareriigi Malta pealinn Valletta. 2019. aastal võtavad tiitli üle Itaalias asuv Matera ning Bulgaaria linn Plovdiv.
Loe lähemalt kultuuripealinna valikuprotsessi kohta Kultuuriministeeriumi koduleheküljelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta