Tihti korrutatakse üldlevinud mõtet, et kalad ja koorikloomad ei tunne valu. Hiljutine uuring on siiski avastanud, et nad võivad valuaistinguid tajuda. Seega on nende närvisüsteem palju keerukam, kui seni arvatud, mis annab teada ka inimeste valutundmise evolutsiooniliselt iidsetest põhjustest.

Purdue Ülikooli teadlase Joseph Garneri ja tema Norra kolleegide ettekanne teatas, et viis, kuidas kuldkalad valule reageerivad, osutab teadlikule valuaistingule, mitte lihtsalt refleksile.

Uuringus leiti, et kalade füsioloogilise soolalahusega süstitud ning katseakvaariumis valulikule soojushulgaga mõjutatud kuldkalad hõljuvad tavalisesse akvaariumi tagasi viies ühel kohal ega uju. Garner nimetab seda "pelglikuks vältimiskäitumiseks".  Selline käitumine on tema hinnangul kognitiivne, mitte refleksiivne. Valuretseptoreid blokeeriva morfiiniga süstitud kalade puhul ei täheldatud sarnast pelglikku käitumist.

Kuigi Garneri avastused sobituvad varasemate uuringutega, mis näitavad katseliselt kalade võimet tunda valu, ei ole kõik eksperdid veendunud, et tegemist ei olnud instinktiivse pääsemiskäitumisega. Siiski tõstab uus uuring küsimusi eetika kohta. Garner lausub: "Kui kasutame jätkuvalt loomi uuringutes ning samal ajal ka toiduks, on oluline mõista meie tegude tagajärgi nende loomade jaoks."


Allikas: September 2009, Scientific American Mind www.scientificamerican.com