Veganlus on sotsiaalse õigluse liikumine, mille eesmärgiks on loomade ebaõiglase kohtlemise ja nende kasutamise ning tapmise lõpetamine inimeste poolt. Veganlus avaldub muuhulgas toitumise kaudu, aga ei piirdu ainult sellega.

Veganid: 
Ei söö liha-, muna– ja piimatooteid ning teisi loomseid võetusi nagu näiteks želatiin ja mesi. Veganid väldivad ka tooteid, mis sisaldavad loomseid komponente või on loomset päritolu: peamiselt nahk ja karusnahk, vill, siid ja mesilasvaha. Samuti ei osta veganid kosmeetikat ja kodukeemiat, mis sisaldavad loomseid aineid ning mis on loomade peal testitud. Reeglina ei poolda ega külasta veganid ka loomi ärakasutavaid meelelahutusasutusi nagu näiteks tsirkused, loomaaiad, akvaariumid jne.

Taimetoitlased:
Eesti keeles kutsutakse taimetoitlasteks nii inimesi, kes ei söö liha, kui ka neid, kes ei tarbi mitte midagi loomset. Seega on tegemist segase mõistega, mille alla mahutatakse erinevad eluviisid.

Inglise keeles tähistab termin "plant-based" inimest, kes on toitumuslikus mõttes vegan, aga muus osas ei pruugi veganluse põhimõtteid järgida. Ka eesti keeles võiks sõna "taimetoitlus" tähistada tegelikkuses just sellist eluviisi.

Vegetaarlased: 
Ei tarbi liha, küll aga piimatooteid ja/või muna. Täpsustuseks kasutatakse mõnikord eesliiteid lakto- ja/või ovo-vegetaarlane (ei tarbi liha, tarbib piima ja/või muna).

 

Eesti Vegan Selts