Kindlasti on iga vähegi rohelisema mõtteviisiga firmajuht mõelnud oma ettevõtte efektiivsemaks ja samas ka keskkonnasõbralikumaks muutmise peale. Kontori paberikasutuse ümberkorraldamine on üks lihtsamaid viise ettevõtte keskkonnamõju vähendamiseks. Bioneer otsustas jagada oma lugejatega Rohelise kontori nippe, kuidas muuta kontor rohelisemaks.

Mõõda möödunud aasta (veelgi parem kui mitme eelmise aasta) kontoripaberi tarbimine ja analüüsi muutuseid. Kui paberitarbimine on suurenenud, siis tasub uurida, mis suurenenud tarbimist põhjustab.

Arvuta välja ühe töötaja poolt aasta jooksul kasutatud kontoripaberi hulk kilogrammides ja võrdle seda teiste sarnaste organisatsioonide vastava näitajaga. Selleks, et mitte õunu apelsinidega võrrelda, on oluline tulemust võrrelda sarnaste organisatsioonide vahel.

Kontoripaberi ostmisel eelista loodussõbralikku paberit, mis vastab vähemalt ühele järgnevatest omadustest:

  • kloorivabalt toodetud paber (kannab lühendit TCF (i.k. Total Chlorine Free));
  • säästvalt majandatud metsadest pärit puidust toodetud FSC (Forest Stewardship Council) sertifikaadiga paber;
  • taaskasutatud paberist toodetud paber.

Trükkimisel ja paljundamisel tee seda kahepoolselt.

Kui printer ja/või paljundusmasin ei võimalda kahepoolset trükkimist, kasuta kontorisisesteks väljatrükkideks nn musta paberit ehk siis paberit, mille ühte poolt on juba kasutatud, kuid mille teine pool on kasutamata jäänud. Nn musta paberi kasutamine on populaarne raamatupidajate seas, kes peavad paratamatult palju trükkima. Samuti saab nn musta paberit kasutada edukalt ka märkmepaberina.

Ka pabertahvlil saab edukalt kasutada lehekülgede mõlemaid pooli, keera pabertahvel lihtsalt teist pidi, kui lehekülgede ühed pooled täis on saanud.

Reklaammaterjalide tellimisel eelista Rohelist Trükist (taaskasutatud paberile looduslikel õlidel baseeruva trükivärviga trükitud trükis) lamineeritud või immutatud paberile trükitud trükisele.

Kontoritarvete ostmisel eelista papist ja puidust tooteid kilest ja plastmassist toodetele.

Kontorimööbli valimisel eelista kodumaist ja säästvalt majandatud metsadest pärit puidust toodetud FSC (Forest Stewardship Council) sertifikaadiga mööblit.

Arhiveerimisel tõsta dokumendid registraatoritest pappkaustadesse, nii saad PVC materjalist registraatoreid mitmeid aastaid kasutada (PVC registraatorite pikaealisus õigustab teatud määral nende eelistamist näiteks papist kaantega registraatorite kasutamisele).

Tualettpaberi ostmisel eelista paberit, mis vastab vähemalt ühele järgnevatest omadustest:

  • toodetud Eestis;
  • toodetud puidujäätmetest ja/või taaskasutatud paberist;
  • paberikihte ei ole omavahel kokku liimitud.

Digiallkirjaga saadetav elektrooniline kiri on võrdväärne ametliku kirjaga, kuid selle elektroonilisel kättetoimetamisel välditakse paberi- (paber, ümbrik, mark), transpordi- ja ajakulu.

Palu teenuseosutajatel igakuised arved elektrooniliselt saata hoides seega arve kättetoimetamise paberi-, transpordi ja ajakulu kokku.


Kasutatud materjalid: ELF