Keskkonnaameti looduskasutuse peaspetsialist Maris Noor kuulutati ainsa eestlasena Alfred Toepferi looduspärandi stipendiaadiks. Maris Noor uurib Gruusia ja Austria rahvusparkides viise, kuidas parimal moel selgitada kaitsealade vajalikkust maaomanikele ja teistele kaitsealaga seotud huvigruppidele.
- Bioneeri uudised
- Keskkonnaamet
- 17. oktoober 2013
- Foto: https://pixabay.com/photos/friends-sunrise-young-happy-3614311/
Stipendiaadid kuulutati välja tänavusel EUROPARC aastakonverentsil, mis toimus 9.-13. oktoobrini Ungaris Debrecenis. Alfred Toepferi looduspärandi stipendiumit annavad välja EUROPARC Föderatsioon ja Alfred Toepferi sihtasutus, autasustades andekaid noori Euroopa looduskaitsjaid 3000 euroga. Stipendiumiga soovitakse parendada rahvusvahelist koostööd ning edendada kaitsealade juhtimise kvaliteeti ja innovatsiooni.
„Saadud stipendiumi toel soovin õppida teiste riikide kogemustest, milline on parim viis selgitada kaitsealade vajalikkust maaomanikele ja teistele kaitsealaga seotud huvigruppidele. Sealhulgas püüan leida vastuseid küsimustele, milline on parim meetod ja aeg huvigruppide kaasamiseks ning nendega suhtlemiseks. Samuti uurin, kuidas näidata huvigruppidele piirangute kõrval ka kaitsealade kasulikkust nii neile endile kui ka laiemale avalikkusele. Kindlasti aitab stipendium kaasa ka minu isiklikule arengule ning võimaldab saada uusi kogemusi ja tutvusi, mida tulevikus kasutada,“ ütles Keskkonnaameti looduskaitse osakonna looduskasutuse peaspetsialist Maris Noor.
Kokku anti välja kolm stipendiumi, teised stipendiaadid olid Inglismaalt ja Wales`ist.
Maris Noor külastab oma uurimisretke käigus Gruusias Javakheti ning Borjomi-Kharagauli rahvusparke ning Austrias Neusiedler See - Seewinkel rahvusparki.
EUROPARC Föderatsioon, mis on tuntud ka kui Euroopa rahvusparkide ja looduskaitsealade föderatsioon, loodi 1973. aastal. Föderatsioonis on seitse sektsiooni (Atlandi saared, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania, Tšehhi ja Põhja-Balti). Föderatsiooniga on liitunud enam kui 400 liiget (kaitsealade administratsioonid, looduskaitseorganisatsioonid, mittetulundusühingud jne). EUROPARC-i eesmärkideks on edendada kaitsealade planeerimist ja korraldust, aidata kaasa uute kaitsealade tekkele ning tõsta laiema üldsuse teadlikkust kaitsealadest.
Eesti juhib EUROPARC Põhja- ja Baltimaade sektsiooni tööd aastatel 2012-2014. Keskkonnaamet teeb organisatsioonis koostööd mitmes töörühmas ning tegeleb ka noorte looduskaitsjate kursuse (Junior Rangers) korraldamisega rahvusparkides. Sektsiooni president on Keskkonnaaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ning koordinaator Hiiu-Lääne-Saare regiooni projektispetsialist Nele Sõber. Sektsioonil on ka oma kodulehekülg www.europarc-nb.org
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta