Keskkonnaindikaatorite abil on keskkonnainfo senisest kompaktsem ja arusaadavam. Keskkonnaindikaatorid koosnevad erinevatest keskkonnanäitajatest, võimaldades ühtse süsteemi kaudu anda keskkonnast senisest terviklikum pilt.

Hiljuti Keskkonnaministeeriumi poolt läbi viidud Eesti elanike keskkonnateadlikkuse uuringu kohaselt on keskkonnainfo kättesaadavus küll aasta-aastalt paranenud, kuid kohati saadab seda andmete paljusus ja killustatus. Keskkonnaindikaatorite süsteem koondab olulised näitajad kokku ning aitab anda lihtsustatud ülevaate näiteks majandustegevuse aktiivsuse, maavarade kaevandamise ja veekogude või elurikkuse seisundi omavahelistest seostest. Ühtlasi on see hea abivahend erinevate laiale kasutajaskonnale mõeldud keskkonnainfo väljundite kujundamisel, aga ka kitsamatele kasutajagruppidele (nt keskkonnakaitset koordineerivate asutuste ametnikele) info edastamiseks.

4. septembril Keskkonnaagentuuris toimunud keskkonnaindikaatorite projekti lõpuseminaril tutvustati osalejaile selles töös kasutatud indikaatorite süsteemi tüüpi ja näitajate valiku põhimõtteid. Samuti andsid Keskkonnaagentuuri spetsialistid ülevaated seisundist, surveteguritest, meetme- jt näitajatest Eestis erinevate valdkondade (välisõhk, vesi, ulukid jne) lõikes. Ühtlasi esitleti projekti tulemusi kokkuvõtvat trükist „Eesti keskkonnaindikaatorid – arendustöö ja tulemused“.

Keskkonnaindikaatorite ajalugu Eestis ulatub aastate taha, kui 1998. aastal pakuti välja Eesti esimene keskkonnaindikaatorite süsteem. Kuna aja jooksul muutub nii ühiskond, majanduse ülesehitus kui keskkonnaprobleemid, vajavad indikaatorid perioodilist ajakohastamist. Seetõttu alustas Keskkonnaagentuur 2012. aastal projektiga „Mis toimub Eesti ühiskonnas – Eesti keskkonnaindikaatorite süsteemi väljatöötamine, tutvustamine ja rakendamine“. Projekti maksumus oli 35 060 eurot ning seda rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus oma keskkonnaprogrammist.

Väljatöötatud keskkonnaindikaatorite süsteemi on esialgu kavas kasutada temaatilise veebilehe loomisel ning Eesti keskkonnanäitajate trükiste senisest sisukamaks muutmisel. Kasutusvõimalusi lisandub tulevikus kindlasti veel.

Projekti kohta saab lähemalt lugeda keskkonnainfo veebiaadressilt. Sellel lehel on üleval seminari ettekanded ja projekti lühikokkuvõte, samuti projekti partnerite Tallinna Ülikooli Ökoloogia Instituudi ning Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi  töö tulemusel valminud tabelid indikaatorite süsteemi aluseks pakutud näitajatega.

Projekti raames valminud trükis on saadaval ka veebiversioonis.