KIK korraldab 1. detsembril Haapsalus seminari, mis võtab kokku 7 linna tänavavalgustuse uuendamise ning kus jagatakse ettevõtmisest saadud kogemusi. Seminarile oodatakse osalema kohalike omavalitsuste esindajaid, kel on võimalik lähitulevikus KIKi kaudu sarnastele projektidele toetust saada.

„Seitsmes linnas lõppenud projekt on juba praeguseks tõestanud, et kaasaegne ja keskkonnasõbralik tänavavalgustus on miski, mis aitab omavalitsustel oluliselt vähendada halduskulusid. Säästlikule lahendusele üleminek on paraku kulukas ning toetuse saamise võimalus seetõttu oluline,“ rääkis KIKi juhatuse liige Andrus Kimber ja lisas, et seminaril tutvustatakse osalejatele kõige muu seas ka tulevikus avanevat tänavavalgustuse toetusmeedet.

Seminar toimub Haapsalus, kes oli üks projektis osalenud linnadest ning mille tänavatele paigaldati 1911 LED-valgustit. Haapsalu aselinnapea Peeter Vikmani sõnul on lisaks paremale valgustatusele tänavavalgustusprojekt oluliselt muutunud turvalisust linna ülekäiguradadel ning energiasääst on võrreldes varasemaga kordades suurem. "Tänu tänavavalgustuse projektile said kõik linna ülekäigurajad nõuetekohaselt valgustatud. Samuti on tuntav suur energiasääst. Kui varem võttis linna valgustus öösel 400kW, siis täna on energiakulu öösiti kümme korda väiksem,“ lisas Peeter Vikman.

Seminaril astuvad üles asjatundjad, kelle abiga asendas KIK Haapsalus, Jõhvis, Valgas, Võrus, Kuressaares, Keilas ja Paides 11 741 iganenud tänavavalgustit energiasäästlike LED-valgustitega. Lisaks paigaldati linnadesse nutikad juhtimissüsteemid, mis aitavad linnapiirkondade valgustuse tugevust reguleerida vastavalt kellaajale. Tutvu projekti pildigaleriidega.

Seitsme linna tänavavalgustuse uuendamine läks maksma 16,2 miljonit eurot. Sellest 90% kaeti KIKi kaudu Austria ja Eesti riigi vahelisest CO2 kvoodimüügi tulust. Ülejäänud osa projekti kuludest tasusid seitse linna. Projekti aitasid ellu viia ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Keskkonnaministeerium.

Tänavavalgustusseminar toimub Haapsalu Kultuurikeskuses ning on osalejatele tasuta. Veel on üritusele vabu kohti ning omavalitsused saavad huvi korral registreerida end aadressil saile.magi@kik.ee. Seminari ajakava.