Ajakirjas The Lancet Planetary Health avaldatud ja Bristoli ülikooli tehtud ülevaade näitab, kuidas äärmuslikud kliimaolud toovad lisaks suuremale enneaegse surma ohule kaasa ka vähenenud kehalise aktiivsuse ja dementsuse, vahendab meile Terviseleht.

Juhtivate kliimateadlaste, meteoroloogide, arstide ja epidemioloogide poolt tehtud uuring annab ulatusliku pildi kaugeleulatuvatest ja omavahel seotud mõjudest. 

Kuigi ekstreemsete ilmastikutingimuste negatiivne mõju südame ja kopsude tervisele on juba laialt teada, toob uuring välja, kuidas kuumalained ja üleujutused süvendavad vaimse tervise probleeme ja nakkushaiguste levikut. 

Näiteks häirib pikaajaline kuumus, eriti öösiti, und. Pikaajalised uneprobleemid on seotud kognitiivsete funktsioonide languse ja selliste seisunditega nagu Alzheimeri tõbi. Kuumus võib suurendada ka neeruhaiguste ja nahavähi taset. 

 

Mis on kognitiivsed funktsioonid?

 

Nende hulka kuuluvad näiteks tähelepanuvõime, tajud, mälu, probleemide lahendamise võime, vaimne paindlikkus, intuitsioon, planeerimisvõime, järeldamise, abstraheerimise ja kategoriseerimise oskus, arutlemise oskus, keele- ja kõnefunktsioonid. Need võimed ja oskused on nii õppimise kui igapäevaeluga toimetuleku seisukohalt väga olulised. Pikaajalisem seisukorra säilimine võib viia tõsisemate toimetulekuprobleemide ja sotsiaal - emotsionaalsete probleemide, õpiraskuste ja käitumishäireteni.

 

Praegused riskihinnangud on aegunud

 

Juhtautor Dann Mitchell, Bristoli ülikooli Caboti keskkonnainstituudi kliimateaduste professor, ütles, et uuringutulemused näitavad muutuva kliima hinnaks on potentsiaalselt väga kõrge hind suremuse ja haigestumise kasvu näol ning seda asjaolude tõttu, mida praegused riskihinnangud veel üldse ei arvesta. Samuti ei tea me piisavalt, kuidas kõrgemad temperatuurid või üksteisele järgnevad üleujutused võivad mõjutada rahva tervist – ainuüksi need mõned tugevad seosed, mida me teame, tekitavad tõsist muret.

Kui varasemad uuringud keskenduvad konkreetsetele tervisenäitajatele, nagu suremus kuumuse tõttu, siis uus uuring annab terviklikuma hinnangu, põhinedes Ühendkuningriigi äärmuslikel ilmastikuoludel.

 

Soojemad ööd segavad und niipalju, et see võib viia dementsuse edasiarenemiseni

 

Professor Mitchell ütles: “Paljude maailma juhtivate ekspertide koostöö selles valdkonnas tähendab, et saame ühendada oma teadmised ja kasutada väga erinevatelt erialadelt pärit tõendeid, et anda täielik ülevaade sellest, kuidas ilmastiku- ja kliimamustrid Ühendkuningriigi elanikkonda mõjutavad.”

“Näiteks segavad soojemad ööd unemustrit, mis võib kiirendada dementsuse progresseerumist. Mitmeaastane kuumastress süvendab tõenäoliselt kaasnevaid terviseprobleeme, näiteks neeruhaigusi. Täieliku pildi saamiseks peame keskenduma nendele pikaajalistele kokkupuudetele.”

Interdistsiplinaarset lähenemist võiks kasutada ekspertidepõhise arusaama kujundamiseks kliimaga seotud tervisekoormusest teistes riikides.

“Ühendkuningriigi näitel oleme loonud aluse globaalseks ja täielikuks kliima- ja terviseanalüüsiks, mis annab väga vajaliku värskenduse praegusele hinnangule, mis käsitleb ainult mõnede haiguste alamhulka ja on kriitiliselt aegunud,” lisas prof Mitchell.

Viide uuringu täistekstile


The Lancet Planetary Health, Expert judgement reveals current and emerging UK climate mortality burden