Kingitusena EV 100. sünnipäevaks loodud algatus ''Eesti taimevaramu'' kutsub õpilasi üles looma herbaariume, et õppida tundma oma kodukandi taimi ja osaleda Eesti botaanilise mitmekesisuse kaardistamisel. 

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed on kingitusena EV 100. sünnipäevaks algatanud taimevaramute loomise, mis annab 7.-9. klassi õpilastele võimaluse osaleda Eesti botaanilise mitmekesisuse talletamisel ja saada seeläbi ka teadustöö tegemise kogemus. 

Selleks, et osaleda taimevaramu koostamisel, tuleb kuni 12 õpilasest ja kahest juhendajast koosnevatel rühmadel esitada konkursile oma motivatsioonivideo. Video tegemisele võib läheneda loominguliselt: jutustada lugu oma piirkonna kõige eriskummalisemast taimest või taimedega tutvumisest või etendada lühisketš sellest, kuidas herbaariume koostama hakatakse. Oluline on, et videost tuleks välja see, miks õpilased soovivad kingituse tegemises osaleda.

Video tuleb 18. novembriks üles laadida YouTube'i keskkonda, millele eelnevalt tuleb tutvuda ka videokonkursi tingimustega. Detsembri lõpuks selgitatakse rahvahääletusel välja 15 motiveerituimat noorterühma ning asutakse koos taimevaramut loomist ette valmistama. 

Videokonkursil välja valitud noorterühmade juhendajatele korraldatakse koolitus ja antakse stardipakett herbaariumide koostamiseks. Seejärel saavad noored iseseisvalt taimi korjata ja herbaariume kokku panna. Kogutud andmed ja herbaarlehed sisestatakse Eesti eElurikkuse portaali, kus neid saab uurida ja tulevastel aastatel täiendada.

Herbaariumi loomisel osalemine annab koolile võimaluse saada osa Eesti looduse uurimise rikkalikust ajaloost ja teha oma kingitus lähenevaks riigi 100. sünnipäevaks. Loodud herbaariumidest valmib ka avalik näitus, mis avatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

„Eesti taimevaramu” on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud algatus, mis viiakse ellu Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia eestvedamisel koostöös KÜSKi, Eesti Loodusmuuseumi, Eesti Maaülikooli, keskkonnaameti ja Tallinna Botaanikaaiaga.

Taimevaramute loomise ajakava
18. november 2016 –  videokonkursi lõpptähtaeg. Videokonkursi tingimused on leitavad siit. 
1.‒18. detsember – videokonkursi rahvahääletus Tartu Ülikooli loodusmuuseumi Facebooki lehel
21. detsember 2016 – avaldatakse videokonkursi võitjad
märts‒aprill 2017 – noorterühmade juhendajate koolitamine
mai‒august 2017 – noorterühmade iseseisev herbaariumite koostamine
september‒november 2017 – teadusasutused sisestavad kogutud info andmebaasidesse
november 2017 – tänuüritus osalejatele ning näituse avamine Tartu Ülikooli loodusmuuseumis

Algatuse ''Eesti taimevaramu'' kohta saab lähemalt lugeda siit. ''Eesti taimevaramu'' on üleval EV100 kodulehel ka kingitusena.

Artikkel refereeritud väljaandest Õpetajate Leht