Eesti suurim vanametalli käitleja AS Kuusakoski avab homme, 14. märtsil metalli kokkuostupunkti Raplamaal Mäepere jäätmejaamas. Ettevõttele on see 11. teeninduspunkt Eestis.

  • Jäätmed
  • 13. märts 2012
  • Vanametalli pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Ülejõe külas Rapla vallas asuvas teeninduspunktis võtab Kuusakoski vastu nii musta kui värvilist vanametalli. Vanametalli äraveoks saab Raplamaa teeninduspunktist tasuta rentida auto järelkärusid.

ASi Kuusakoski juhatuse liikme Marko Kippa sõnul vedeleb koduõuedes ja looduses endiselt märkimisväärselt metallirisu alatesroostes plekknõudest kuni autovrakkideni. “Lisaks ilusamale vaatepildile saab nende äratoomise eest ka raha,” selgitas ta. “Kui veel kümmekond aastat tagasi maksti kokkuostus tonni vanametalli eest 10 eurot, siis praeguseks on hinnad kerkinud 200-250 euroni tonnilt.”

Kodude ja looduse puhastamine metallirisust tõstatab sageli ka metallivarguste teema. Kehtiv jäätmeseadus ei luba kokku osta ilmse kunsti- või ajalooväärtusega metallesemeid. Elektrijuhtmeid, sidekaableid, liiklusmärke, teeviitasid, metallist kaevukaasi ning raudteerööpaid tohib vastu võtta vaid vastavas valdkonnas tegevusluba omavalt ettevõttelt või jäätmeloa omanikult, seega eraisikutel pole selliseid asju mõtet pakkuma tulla.

Marko Kippa kinnitusel on Kuusakoski vastutustundliku ettevõttena läinud metallivarguste ennetamise valdkonnas veel kaugemale, kui seadus ette näeb. “Kontrollime omal algatusel tooja andmeid isikut tõendava dokumendi alusel, et välistada valeandmete esitamine,” rääkis Kippa. “Kahtlase kauba vastuvõtmist püüame igati vältida. Näiteks on nii mõnigi autoromu tooja pidanud meilt tühjade kätega lahkuma, kui ta ei ole registreerimistunnistusele märgitud kui sõiduki omanik ega oma nõuetekohast volikirja.”