Kuidas töötab Suurbritannias meile eeskujuks olev Kickz, kõrgendatud riskidega noortele mõeldud spordil põhinev ennetusprogramm, annab aru kohapeal uurimas käinud portfellijuht Anna Karolin.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Anna Karolin, Heateo blogi www.heategu.ee
- 14. jaanuar 2014
- Foto: pixabay.com/photos/london-uk-parliament-big-ben-1053695
Kui inglased väidavad, et nemad võtavad palju heategevusprogramme ja-trende üle Ameerikast, siis Eesti uuendusmeelsed vabaühendused vaatavad sageli Suurbritannia võimsa vabasektori poole, mille elujõulisus kohati kadedust tekitab ning lingua franca heade ideede ja mudelite kohta uurimist lihtsustab.
Olles juba tutvunud ülevaadetega Kickz´i tegevusmudelist, väljunditest ja ühiskondlikust mõjust, asusin Londoni poole teele varustatud mitmekümne küsimusega. Seda kõike ikka selleks, et üht head spordil põhinevat ennetusprogrammi hiljem edukalt ka Eestis käivitada.
Kolme sügispäeva jooksul sain kõigile oma küsimustele põhjalikud vastused ristküsitledes Active Communities Network töötajaid, külastades Kickz´i jalgpallitrenne, hingates sisse jalgpalliväljaku kunstmuru lõhna (jah, kahjuks mitte päris inglise muru) ning vahetades häid mõtteid Suubritannia siseministeeriumiga. Jagan teiega mõningaid olulisemaid kogemusi:
Hea programm sünnib paljude osapoolte koostöös, aga treenerid on kõige olulisemad
Iga eelnev Heateo portfellijuht kergitab siinkohal kulmu, et missugune hea algatus poleks sündinud hullumeelselt mitmekülgse koostöö tulemusena? Kuna Kickz´i programmi viiakse ellu väga erinevates rasketes piirkondades, tuleb iga piirkonna trenne planeerida vastavalt kohalikele oludele, tuues samal ajal juurde kõik kõrgendatud riskis noortega töötavad asutused ja eksperdid üle riigi.
See on kompleksne koostöövõrgustik, mis peab koguaeg toimima. Kui Inglismaal võib see tähendada väga erinevate kuritegude ennetamist, siis Eestis näiteks kahekeelse programmi elluviimist või koostööpartnereid asumiseltsidest jalgpallikoondiseni. Nii pühendume edaspidi kõikide nende inimeste kaardistamisele ja kaasamisele, et kõik asjaolud saaksid arvesse võetud ning programm hästi just Eesti oludesse kohandatud.
Heade treenerite ja nende olulisuse all ei peetud silmas mitte ainult seda, et treenerid oleksid head jalgpallis, vaid et nad oleksid ka tugevalt motiveeritud, positiivsed ja siiralt kõikidesse noortesse uskuvad inimesed. Programmi tulemused on ka otseses sõltuvuses sellest, kui heaks eeskujuks treener noortele on. Nii tuleb treenerite valikprotsessile palju tähelepanu pöörata ning lõviosa programmi kuludest lähebki treenerite peale.
IT-tiiger hüppab taas
Noorte ja programmi arengu jälgimiseks mõõdab Kickz kõiki enda väljundeid väga põhjalikult, kasutades selleks eKoolile sarnast programmi Views, kus iga noore kohalolek, saavutused, vabatahtlik töö ning Kickz´i kaudu vahendatavad muud võimalused ja saavutused salvestatakse. Programmi haldav Active Communities vajab aga varsti uut programmi, et enda tulemuste jälgimise võimekust tõsta.
See on hea koht riikidevaheliseks koostööks ja kulude kokkuhoiuks – nende poolt väljundite mõõtmiseks vajalikud programmis sisalduvad karakteristikud, mis on Eesti algatusele hädavajalikuks sisendiks, ning meilt kõrgel tasemel ja konkurentsivõimelise hinnaga IT-teenused ning arenduskogemus. Seega töötame edaspidi selle nimel, et uus programm mõlema riigi jaoks valmis teha.
Eestis saab fookus olema mõju mõõtmisel
Tõenduspõhisus on märksõna, mille rangemat tähendust ihkab endale iga maailma muutev ühiskondlik algatus. Olgugi et Kickz´il on ette näidata väga hea lühiajaliste tulemuste mõõtmine ning politsei statistika vihjab agressiivselt programmi suurele efektiivsusele, on kuritegevuse langust põhjaliku uuringuta raske programmile tagasi omistada. Just sellele keskendubki Heateo edasine töö – mõju hakkame uurima juba käivitatava pilootprogrammi raames.
Kickz programmi ja tegevusmudelit tutvustab järgnev video.
Lugu on algsel kujul avaldatud Heategu.ee portaalis
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta