Looduskaitsjad korraldavad reedel lageraievastase protestimatka, et toetada 13 aastat veninud looduskaitseala loomist Sõrve loodusmassiivi, mille keskele ähvardab paraku tekkida kaevanduspiirkond isegi kaitse alla võtmise korral.

“Vastamisi on äärmiselt selgelt loodushoiu- ja majandushuvid. Kui looduskaitsealal võidab majanduslik on see märk Eesti looduskaitsepoliitika häbiväärsest nõrkusest,” ütles ürituse peakorraldaja looduskaitseaktivist Kaia Konsap, kelle sõnul on Sõrve roheala saatus märgiline. 

Konsap märkis, et tallinlased ja kohalikud peavad selle ala väärtust teadvustama ning seisma looduskaitseala terviklikus mahus loomise poolt. Mets pakub võimalusi lõõgastuseks, näiteks matkamiseks ja ande seene- ja marjametsana. Sõrve loodusmassiiv on viimane looduslik tervikkompleks Tallinna lähiümbruses. Ala võimaldab leida pelgupaika väga paljudel liikidel, kaasa arvatud inimpelglikel lindudel ja loomadel. Näiteks on kakuliste populatsioon Sõrve metsades üks Eesti tihedamaid, aga mitte seetõttu, et neile meeldiks nii lähestikku elada, vaid et mujale pole enam minna.

Eelmisel nädalal saatsid keskkonnaorganisatsioonid riigikokku Rahvaalgatus.ee platvormil kogutud 4294 allkirja Sõrve looduskaitseala loomise toetuseks. Seda põhjusel, et piirkond on unikaalne nii elurikkuse kui ka kaitsealuste liikide rohkuse poolest.

Mitu kaevandusfirmat soovivad rajada lubjakivikaevandusi otse looduskaitseala keskmesse. Kaevandamine hävitaks looduskaitse all olevate liikide elupaigad ja tõkestaks loomade liikumisteed. Sõrve ala ohustab ka raiesurve – RMK taotleb seejuures õigust isegi looduskaitseala sees lageraiet teha.

Reedel, 26. novembril kell 8 kogunetakse Tallinna - Klooga maanteel Suurupi tee bussipeatuses (järgmine pärast Muraste peatust Vääna - Jõesuu poole), et teha keskkonnahariduse edendaja Val Rajasaarega väike päiksetõusumatk ning tutvuda Sõrve loodusega.

Matk viib läbi mosaiikse ja eriilmelise maastiku, seega on soovitatav panna jalga kummikud ja selga soojad riided. Hommikul vara on liigirikkal alal lootust kohata ka loomi. Matkal tuleb juttu sellest, mida Sõrve loodusmassiiv endast kujutab, kes elavad loodaval looduskaitsealal, miks see ala vajab kaitset ja millised on kaevandamise ohud elurikkusele. Üks olulisi matka eesmärke on tõsta tallinlaste teadlikkust selle äärmiselt lähedal asuva metsa - ala väärtustest ja praegustest ohtudest looduskaitsealale.

“Matk on linlastele hea võimalus, et avastada küllaltki tundmatu mets ja loodus ainult 30 minutilise sõidu kaugusel Tallinnast,” lisas Konsap.


Enamus Tallinnas ja Harjumaal elavaid inimesi ei tea palju alternatiivseid looduses puhkamise kohti Kakerdaja rabale ning ei oska neid seetõttu ka raiumise ja kaevandamise eest kaitsta.