Järjekorras seitsmes loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 8.–9. juunini. Vaatlusaladest saab teada anda 8. maini. 

Selleks, et märgatud liigid 24-tunnisel vaatlusmaratonil arvesse läheks, tuleb loodushuvilistel eelnevalt vaatlusala registreerida. „Vaatlusmaratoni võib kasutada selleks, et külaplatsi või kohaliku pargi liigirikkust tundma õppida. Seda võib ühendada ka mõne muu toreda sündmusega – näiteks päeval liike vaadelda ja õhtul loodusfilmi vaadata,“ soovitas loodusvaatluste maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel. 

Maratonialasid saab registreerida 8. maini eElurikkuse portaalis. Vaatlusalaks sobib matkarada, park, enda koduaed või mõni muu looduslikult meeldiv koht. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaastal oodatakse vaatlusalasid ka Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist, Saksamaalt, Poolast, Leedust ja Lätist. Osaleda võivad nii seal elavad eestlased kui ka kohalikud loodushuvilised.  
 
Loodusvaatluste maraton on harrastusteaduse algatus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mille käigus tuvastatakse loodusteadlaste ja -huviliste koostöös kindlal alal ja kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Eelnevate aastate maratonidel on tehtud kokku üle 33 000 vaatluse ja avastatud Eestile kaks uut liiki.  

Loodusvaatluste maraton on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mida korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega üle Eesti ja Euroopast 5.–15. juunil. Loodusloovusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Loodusvaatluste maratoni toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute keskus.