Möödunud nädalavahetusel 6.–7. juunil toimunud Loodusvaatluste maratoni käigus tehti Eestis 24 tunni jooksul esialgsetel andmetel üle 3800 loodusvaatluse. Lõplik vaatluste arv selgub juuni keskpaigas, sest paberkandjale märkijad saavad oma andmeid sisestada 14. juunini.

  • Elurikkus ja looduskaitse
  • 16. juuni 2020
  • Foto: Teelehe-mosaiikliblikad. Pildistatud vaatlusmaratoni Raadi vaatlusalal Tartus/Villu Soon

Üle Eesti tehti vaatlusi 41 vaatlusalal, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. Kui eelnevatel aastatel on toimunud palju juhendatud vaatlusretki, siis sel aastal julgustasid korraldajad inimesi iseseisvalt loodusvaatlusi tegema. “Sel korral oli palju vaatlusalasid ka eramaadel. Hea meel on tõdeda, et inimesed enda koduümbruse elurikkuse vastu suuremat huvi tunnevad,” ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vaatlusandmetest moodustub iga ala elurikkuse kohta liiginimekiri, seetõttu oli oluline märgata võimalikult palju eluslooduse liike. Kõige enam saabus teateid taime-, putuka- ja linnuliikide kohta. Liikidest vaadeldi enim metsvinti, teisele kohale platseerus külmamailane. Esiviisikusse mahtusid veel väike-lehelind, musträstas ja harilik naat. “Linnuvaatlusega tegelejad on harjunud oma vaatlustest teada andma, aga tore, et üha enam ka taimi ja putukaid märgatakse,” ütles Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maratoni käigus tehti erinevatelt vaatlusaladelt videolülitusi, mille kaudu said inimesed looduse vaatlemisest ja vaatlusalade eripärast rohkem teada. Salvestused on järelvaadatavad.

Kolmandat aastat üle Eesti toimunud Loodusvaatluste maratoni eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui -kaitsjad. Suure hulga loodusvaatluste lisandumine nii lühikese aja jooksul on harvaesinev.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti. 2019. aastal toimusid vaatlused 31 vaatlusalal üle Eesti ning ööpäeva jooksul registreeriti üle 4100 loodusvaatluse.

Loodusvaatluste maratoni koduleht
Loodusvaatluste maratoni Facebooki leht
Loodusvaatluste maratoni Instagrami leht