Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia elurikkuse digiarhiivide töörühm arendas välja uue nutirakenduse PlutoF Go, mis lihtsustab loodusvaatluste sisestamist andmebaasi.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia arendatav elurikkuse andmesüsteem PlutoF pakub mitmekülgseid andmehaldusvahendeid nii kutselistele loodusuurijatele kui ka harrastusteadlastele. Nutirakendus PlutoF Go pakub loodusvaatlejale käepärast võimalust sisestada vaatlused nutitelefonis PlutoF andmesüsteemi, toetudes viimase tänapäevasele taksonoomiale ning maailma standarditele vastavale andmemudelile.

Nutirakendus PlutoF Go on mõeldud eelkõige loodusvaatluste mobiilseks sisestamiseks, aga on võimalik sisestada ka loodusteaduslike kollektsioonide või keskkonnaproovide andmeid.

PlutoF Go rakenduses saab  kasutaja vaatlusi talletada internetiühenduseta, hiljem tuleb tal vaatlused sünkroniseerida andmebaasiga. Vaatlusele saab lisada fotosid, videosid ja helisalvestusi. Toreda lisavõimalusena kuvab rakendus kasutaja poolt jooksval aastal kõigi vaadeldud liikide nimestikku. Rakendust saab kasutada eesti, inglise ja vene keeles. 

Vahetult enne Loodusfestivali avalikkuse ette jõudnud rakendus PlutoF Go on soovituslik vaatluste sisestamise vahend ka 11.–12. juunil toimuval loodusvaatluste maratonil. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandast Loodusfestivali programmist. Maratoni käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad. Maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad on Linnuvaatleja ja mitmed loodusharidust edendavad asutused ning vabatahtlikud üle Eesti.

Rakenduse saab alla laadida Android operatsioonisüsteemile Google Play veebipoest. Rakendus PlutoF Go iOS süsteemile on arendamisel.