Loomasõber Evelyn Valtin kirjutas Bioneerile, kuidas turistid endale märkamatult aitavad kaasa loomade väärkohtlemisele. 

2013. aasta septembrikuus õnnestus Evelinil ette võtta aastaid vaid mõtete tasandil olnud reis Aasiasse. Kogemusi ja avastamisrõõmu oli palju ja nii mõnigi imeline paik muutus südamelähedaseks. Lisaks positiivsetele mälestustele tuli teha kahjuks ka negatiivseid tähelepanekuid, millest kõige enam kurvastas äri, milles turistidele pakutakse võimalust koos eksootiliste loomadega pildistatud saada. Tavalisemalt kasutatakse laiskloomi, primaate, madusid ja iguaane.

Loomad Taimaal

"Esimene kurb kokkupuude toimus juba üsna reisi alguses Taimaal. Kohalikud elanikud pakkusid võimalust loomadega pildistada. Muusikast väga lärmakal, õhtupimedal tänaval liikusid koos üliarmsate laiskloomade ja iguaanidega ringi „ärimehed“ ja „ärinaised“, kes turistidele loomi isegi ilma küsimata õla peale panid või kätte toppisid ning koos loomadega pildistamise eest raha küsisid. Loomad olid müüjate käes, kes jalutasid tunde mööda tänavaid edasi-tagasi ning hoidsid loomi väga hooletult," selgitas Evelyn Valtin.

Kaks Tais elutsevat liiki Nycticebus coucang ja Nycticebus bengalensis on kaitse all ka Taimaa seaduste kohaselt. Nende müümine, ostmine ja häirimine on keelatud. Mõlemad liigid on välja toodud ka IUCN (International Union for the Conservation of Nature) punases nimekirjas kui haavatavad.

"Seda kõike oli samaaegselt masendav ja ärritav näha ning seetõttu otsustasin teemasse põhjalikumalt süveneda. Järgnevatel päevadel pildistasin ja filmisin „äritegevust“, lugesin mitmeid artikleid, pöördusin kohalike loomakaitsjate poole ja saatsin kaebuse ka vastavale riigiasutusele. Selgus, et see illegaalne tegevus on otsapidi ka maffiaga seotud. Nii kohalikud aktivistid kui ka rahvusvahelised kontaktisikud on aastaid püüdnud inimeste teadlikkust tõsta ja sellele piiri peale panna," lisab loomakaitsja.

Aastas käib Taimaal miljoneid turiste, keda ei huvita, kuidas loomad saadakse, millistes tingimustes peetakse ja mis neist edasi saab. Turisti jaoks on olulisem on eriline ja meeleolukas reisifoto. Seetõttu ja ka kõrge korruptsiooni tulemusena on muutused aga väga visad tulema.

Kuidas reisil loomasõbralikult käituda?

1. Enne reisile minekut otsi välja vastava riigi või piirkonna loomakaitseorganisatsioonide kontaktid.

2. Leia riigiasutuste andmed, kuhu peaks loomadega seotud väärkohtlemise osas pöörduma.

3. Ära lase ennast loomadega pildistada, ära toeta seda illegaalset tegevust ja loomade väärkohtlemist.

4. Väärkohtlemist pealt nähes jäädvusta see (enda ohutust silmas pidades) fotode või videotena ning edasta kogutud materjal loomakaitseorganisatsioonidele ja  riigiasutustele.

5. Teavita oma sõpru ja sugulasi illegaalsest metsloomadega äritsemisest, et ka nemad teaksid reisil olles sellist hoiduda.

Loe lisainfot Taimaal loomasõbralikult käitumiseks!