„Tihtipeale elu ei hoiata meid ette keerdkäikude eest. Minu juhtum on selle ideaalne näide,“ tõdeb Karin Merevits (32). Ühel hetkel pidi ta loobuma südamelähedasest tööst ja armastatud hobidest, sest üha halveneva nägemise tõttu polnud see enam turvaline.

  • Arvamused
  • 11. veebruar 2025
  • Foto: Karin Merevits / Triin Künnapas

Karin elas tavapärast liikuvat ja aktiivset elu: käis tööl, tegeles tantsimisega ning tegi trenni. Kui tekkis soov kuhugi sõita, keeras autole hääled sisse ja startis.

Ühtäkki hakkas ta tundma, et nägemine muutub eriti just autoga sõites puhuti kehvaks. „Tajusin, et vaateväli on pisike, ega suutnud kõike hoomata ja märgata,“ selgitab Karin. Esialgu pani ta selle väsimuse arvele ning peletas häguseid hetki eemale mõtetega, et küllap nii ongi aeg-ajalt normaalne. Liiatigi olid ju kõik viimased kontrollid töötervishoiuarsti juures olnud normis ning kõrvalekaldeid polnud arst ta silmade juures leidnud.

Ometigi otsustas Karin ühel hetkel kindluse mõttes lasta silmaarstil oma silmi põhjalikumalt uurida. Silmakontrollis selgus, et ta silmad on väga kehvas seisus. Arst saatis Karini silmauuringutele, kuid ühelgi neist ei leitud selget põhjust. „Olin pidevas segaduses ning arvasin, et see on mingisugune eksitus,“ meenutab Karin.


Töö polnud enam turvaline

 

Mõni aeg hiljem müüs Karin auto maha, sest sellega liiklemine hakkas tekitama temas ärevust ja hirmu. Eelmise aasta aprillis määras töötukassa Karinile osalise töövõime.

Nägemine hakkas veel kiiremini halvenema. Kõigest kuu hiljem kaotas ta terviseseisundi tõttu töö tootmisettevõtte CNC-operaatorina. Augustis sai ta aga raske nägemispuude tõttu puuduva töövõime otsuse.

„Minu ameti juures oli hea silmanägemine äärmiselt vajalik. Kuna ülemusel ei olnud mulle pakkuda teist tööd, mis oleks vastanud mu muutunud terviseseisundile, pidime kahjuks töölepingu lõpetama. See oli meile mõlemale raske otsus, kuna mulle tõesti väga meeldis mu töö. Paraku ei olnud see enam turvaline,“ selgitab Karin.

Arstid ei tea praeguseni, mis on ta silmade seisundi põhjus. Praegu liigub Karin ringi valge kepi ja päikeseprillidega, et kaitsta silmi ereda valguse eest. Samuti käib ta jätkuvalt uuringutel, et saada selgust, mis silmadega ikkagi toimub.

 

Elukindlustus võttis suure koorma õlult

 

Varem liikuva ja seltsiva Karini elu on täielikult muutunud.

„Vaimselt sain süngest paigast välja tänu psühholoogi intensiivsele külastamisele,“ tunnistab ta. Ka füüsiliselt võttis uue olukorraga leppimine aega, kuna paljusid tegevusi, mida ta varem nautis, ei saanud ta enam teha. „Ma liigun aeglaselt ja olen võõrastes kohtades ärev. On tulnud ette olukordi, kus olen pidanud üksi liikudes küsima võõrastelt abi, et jõuda turvaliselt sihtkohta,“ tõdeb Karin. Kodus on tal tulnud esemeid ümber tõsta, et oleks käepärasem tegutseda.

Karini lemmikaeg on suvi, kuid tervise tõttu saab ta seda vähem nautida, sest ere päike teeb silmadele liiga, mis omakorda põhjustab tugevaid peavalusid.

Siiski tõdeb Karin, et ükskõik kui hull olukord ka ei tundu, on enesetahe ääretult oluline. „Ma pole siiani alla andnud ning üritan elu elada täiel rinnal,“ lausub ta. Hindamatuks toeks on talle olnud lähedased ning rahaliselt suureks abiks aastate eest vormistatud elukindlustus.

„Elukindlustus võttis mu õlult suure koorma,“ nendib ta. Puuduva töövõime tõttu saadud elukindlustushüvitisest maksis Karin ära kõik laenud ja järelmaksud ning alles jäi ka piisav puhver tuleviku tarbeks, kui peaksid tõusma kommunaalkulud või maksud. „Sain võtta rahulikult ning keskenduda oma tervisele ja uue elukorraldusega hakkama saamisele,“ ütleb ta kergendusega.

Karin lisab, et on alati olnud seda tüüpi inimene, kes mõtleb läbi mis-juhtub-kui-stsenaariumid elus ning võtab nendega toimetulemiseks kasutusele ettevaatusabinõud. Sellest ka ta mõte kindlustada oma elu 22-aastaselt. „Soovisin olla kindel, et kui peaks juhtuma ka kõige hullem, poleks mu perel lisakoormat, vaid neil oleks piisav rahavaru, et katta kõik mu kohustused ja ka matusekulud,“ tunnistab Karin. Ta teab, et raha ei suuda ealeski asendada inimest, kuid ta pole kunagi soovinud, et niigi raskel ajal langeks pere õlgadele ka suur finantsiline stress.

 

Raske haigus võib ootamatult tabada igaüht

 

„Veidi ülepaisutatult võiks öelda, et elukindlustus mõnes mõttes päästis mu elu,“ sõnab Karin. Elukindlustuse peamine ülesanne ongi pakkuda turvatunnet nii endale kui ka lähedastele ootamatuste korral. Ligi 80 protsenti elukindlustuse surma- ja puuduva töövõime juhtumitest on seotud pikaajalise tervisemure või raske haigusega. Möödunud aastal maksis Swedbanki elukindlustus välja ajaloo suurimas mahus ehk üle 4,5 miljoni euro eest hüvitisi, millest 1,5 miljonit eurot olid puuduva töövõime väljamaksed.

„Elukindlustus võib olla suur tugi ka olukorras, kus näiteks raske haiguse tõttu on määratud puuduv töövõime ning on vaja tasuda ravikulusid, aga riiklik süsteem ei võimalda piisavat rahastust,“ selgitab Swedbanki elukindlustuse valdkonnajuht Eleriin Reinmann. Swedbanki elukindlustusega saab ühe lepinguga kolm kaitset: surmajuhtumi, puuduva töövõime ja traumakaitse. Elukindlustussummat ei maksta välja mitte ainult siis, kui inimene sureb. Kui töötukassa on määranud puuduva töövõime vähemalt aastaks, maksab kindlustus lepingus kokku lepitud summa täismahus välja.

Karin Merevits lõpetas hiljuti ettevõtlusega alustamise ja äriplaani koostamise koolituse. Kuna tervise tõttu on tal keeruline tööd leida, on ta otsustanud luua endale ise töökoha, mis vastaks ta võimetele ja oskustele. Karin plaanib hakata tootma sojavahast aroomiküünlaid. „Ma naudin nende valmistamist väga ning seda tööd saaksin ka kodustes tingimustes teha. Juba praegu on küünalde valmistamine mõjunud mulle väga teraapiliselt – meeletult hea on midagi oma kätega luua,“ lausub ta. Karini soov ennast teostada ja saavutada on tugev.

 

 

Karin Merevitsa 5 tähelepanekut elukindlustusega:

 

  • Kindlusta oma elu, kui oled terve. Õigupoolest ongi parim aeg elu kindlustada siis, kui tervis on suurepärases korras. Kindlasti tasub elukindlustusleping enne hoolikalt läbi lugeda ning võimaluse korral lasta teha ülevaatlik tervisekontroll ja pidada nõu kindlustuspakkujaga.
  • Oma elu kindlustades kindlustad ka oma pere. Me ei oska iial ette näha, mis homme toob. Teades, et ka kõige hullema stsenaariumi korral on lähedased rahaliselt kindlustatud, andis mulle suure meelerahu.
  • Mõtle traumakaitsele. Kui sul on tuleviku tarbeks rahapuhver olemas, võiksid siiski mõelda kas või traumakaitsele. Kui peaks juhtuma tõsisem trauma või luumurd, ei pea sa muretsema, kuidas töölt puudumise tõttu järgmise kuu arved maksad, vaid võid rahulikult kodus tervenemisele pühenduda.
  • Elukindlustus annab hingerahu. Olen äärmiselt õnnelik, et otsustasin arvestada plaaniga B. Selle tõttu oli mul palju kergem uue olukorraga leppida ja hakkama saada.
  • Elu kindlustades on mõistlik arvestada võetud finantskohustustega. Kindlustussumma võiks katta ära kõik laenude ja järelmaksude jäägid ning alles võiks jääda ka mõningane puhver tuleviku tarbeks.