Maa-ametil on valminud Maakatastri statistika teenus, mille kaudu saab üldistatud andmeid maakatastrisse kantud maa kohta. Esialgu saab maakatastri statistika teenuse kaudu pärida (koostada) 5 liiki statistikat: maakatastrisse kantud katastriüksused; maareformi käigus moodustatud katastriüksused omandamisviiside lõikes ning katastrisse kantud maa kõlvikute ja sihtotstarvete lõikes (nii katastriüksuste kui ka pindala järgi). Statistikatabelite loetelu tulevikus täieneb.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 11. mai 2015
Andmeid saab pärida (koostada) kas kogu Eesti kohta või maakondade lõikes, maakonna tabelid sisaldavad ka omavalitsuste andmeid. Statistikat toodetakse iga kuu kohta ja uued tabelid avaldatakse iga kuu esimesel päeval. Tabelis olevad andmed on alla laetavad csv-formaadis, mis on esitatud Excelile sobivas struktuuris.
Statistiliste andmete visualiseerimiseks on koostatud erinevaid kartogramme ja diagramme.
Uuel kujul statistika on kättesaadav alates detsembrist 2014 pärit andmete kohta. Varasemate perioodide kohta vt maareformi statistika, s.o andmed alates 1998. aastast, kus kuvatakse maakatastrisse kantud maa hulka maakondade kaupa ja selle jagunemist maareformi omandamisviiside lõikes.
Lisaks statistikatabelite lisandumisele on oluline muudatus ka maakondade ja omavalitsuste pindala esitamises. Kui varasemalt (sh ka maareformi statistikas) kasutati 20 aasta vanustel paberkaartidel fikseeritud nn statistilist pindala, siis maakatastri statistikas esitatakse haldusüksuse ruumipindala ehk haldusüksuse maakatastrisse kantud piiriandmete alusel arvutatud pindala.
Seega on tegu märksa täpsemate andmetega. Suuremad muudatused võivad esineda just veepiiri (merepiiri) omavate haldusüksuste pindalades. Maa-amet soovitab nüüd kõikidel võtta kasutusele uued haldusüksuste pindalad ning uuendada neid igal aastal maakatastri andmete alusel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta