Mainekas rahvusvaheline konkurss World Summit Award (WSA) valis 2018. aasta üheks parimaks keskkonnateemaliseks nutilahenduseks Maailmakoristuse prügikaardistamise äpi. Auhind antakse üle 2019. aasta märtsis Portugalis.

  • Jäätmed
  • 18. detsember 2018
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Maailmakoristuse tehnoloogia juhi Kristiina Kerge sõnul on tegemist suure tunnustusega nii äpi väljatöötanud tiimile aga ka kõigile aktiivsetele kaardistajatele 128 riigist, kes alates 2017. aasta juunist kuni käesoleva aasta septembrini seda kasutasid ja prügile tähelepanu juhtisid. “Prügikaardistamise äpp mängis üht keskseimat rolli prügiprobleemile tähelepanu juhtimise kampaanias ja oli kindlasti üks olulisemaid põhjuseid, miks nii palju inimesi septembris koristama tuli,” rääkis Kerge.

Maailmakoristuse juhi Eva Truuverki sõnul on auhinnatud nutirakendus ka praegu oluline, sest prügikaardistamise andmeid kasutatakse ühe sisendina Puhta Maailma Plaani (Keep it Clean Plan) täiendamisel. Lõplikku versiooni plaanist tutvustatakse jaanuarais toimuval konverentsil, kus osalevad 15. septembrist osa võtnud riigid.  

Eva Truuverki sõnul on võrgustikku kuuluvad riigid avaldatud soovi jätkata koordineeritud planeedi koristamise traditsiooniga ning Coca-Cola Foundation on andnud ühe esimese sponsorina nõusoleku ettevõtmist rahaliselt toetada. “Ka Teeme Ära Sihtasutus on traditsiooni jätkamise poolt. Kuid lõpliku otsuse, millal täpselt ja kelle eestvedamisel järgmine maailmakoristuspäev toimub, otsustame riikidega ühiselt jaanuaris,” ütles Truuverk.

WSA on rahvusvaheline konkurss, kuhu igal riigil on õigus esitada tehnoloogiaarendusi ja idufirmasid, mis nende hinnangul aitavad kaasa ühiskonna arengule. Maailmakoristuse prügikaardistamise äpi esitas konkursile Brasiilia. Võit saabus keskkonna ja roheline energia kategoorias, kus Maailmakoristusega võistlesid lõppvoorus veel 18 lahendust, kelle seast valiti lõpuks välja 5 võitjat, nende seas prügikaardistamise äpp.

“Kuna äpi väljatöötamist rahastas Eesti Keskkonnaministeerium, siis kuulub osa aust ja kiitusest ka Eesti riigile,” ütles Truuverk.

Kokku võistles 2018. aasta konkursil 430 digitaalset lahendust 182 riigist.

Auhind on mitterahaline ning antakse Teeme Ära Sihtasutusele üle märtsis toimuval WSA aastakongressil Portugalis, kus iga tiim saab ka oma ideed potentsiaalsetele partneritele ja WSA kogukonnale tutvustada.

15. septembril toimunud Maailmakoristuspäevast võttis osa 17 miljonit inimest 158 riigist.

Lühitutvustus Maailmakoristuse nominatsiooni kohta
Lühiinfo 2018. aasta WSA konkursitulemuste kohta