17. septembril toimunud maailmakoristuspäev keskendus varasemast rohkem Läänemere-äärsetele randadele ja nende puhastamisele. Näiteks toimusid talgud Põhja-Tallinnas Stroomi rannas, Paldiskis ja Pirital. Samal ajal on kogukonnad võtnud südameasjaks eri randade, jõgede ja järvede ning nende ümbruste koristamise üle Eesti. Neste toetab algatust Eestis, Lätis ja Leedus kokku 30 739 euroga.

  • Jäätmed
  • 19. september 2022
  • Foto: Tänavune maailmakoristuspäev keskendub Läänemere puhastamisele / Maailmakoristuspäev

"Maailmakoristuspäev pole varem randadele jõuliselt pühendunud, ent eelmised talgud on näidanud, et prügi leidub neis oodatust rohkem. Nii pidasime vajalikuks meie kaunite veekogude kallastele rohkem tähelepanu pöörata," avaldab Eesti koristuse kommunikatsioonijuht Laura Vadam. "Avalikele koristustele on oodatud kõik abikäed. Prügi leidub igas suuruses ja vormis: midagi on alati koristada, olgu selleks suitsukonid, klaas- ja plastpudelid või muud pakendid.“

Rohkem teavet Eestis toimuvate koristuste kohta leiab siit.

Sarnaselt Eestiga puhastati mujalgi Baltimaades laupäevasel maailmakoristuspäeval Läänemere-äärseid randu ja teisi veekogusid. Kolme riigi maailmakoristusaktsiooni toetuseks pani õla alla Neste, kandes sihtotstarbeliselt neile üle 30 739 tuhat eurot. Eesti sai summast täpselt kolmandiku.

Vadami sõnutsi aitad Nestelt saadud üle 10 000-eurone toetus korraldada just meresuunalisi aktsioone ja katta muud korralduslikud kulud. Samal eesmärgil kasutavad toetust ka maailmakoristuspäeva sõsarorganisatsioonid Lätis "Liela Talka" ja Leedus "Darom".

Neste poolt antud toetus maailmakoristuspäevale väljendab ühtlasi ettevõtte klientide panust. „Juulis ja augustis korraldas Neste kampaania, kus iga äpiga tankimise pealt Baltikumis annetas ettevõte 10 senti maailmakoristuspäevale. Kampaania käigus tehti 307 390 tankimist, selle põhjal arvutasime annetussumma, mis tänaseks on antud maailmakoristuspäevale tiimide kasutuses," ütleb Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Sülluste märgib, et Eesti, Läti ja Leedu ühine otsus keskenduda maailmakoristuspäeval Läänemere randade puhastamisele väärib esiletõstmist. „Keskkonna mõttes on oluline rahvusvaheline algatus, et korraga kolm riiki otsustavad oma rannad, jõe- ja järvekaldad prügist puhtaks teha. See on veel üks märk, kuidas  Eesti eeskuju nakkab ning naabrid tulevad meie heade algatustega kaasa. Läänemere olukorra paranemisse saabki kõige tõhusamalt panustada avaliku ja erasektori rahvusvahelise koostöö kaudu," ütleb Neste esindaja.