TalTechi maateaduste olümpiaadi võitis Liisa Pata Tallinna Reaalkoolist. Geoloogia instituudi eriauhinna pälvis Marie Nigola Põlva Gümnaasiumis, kes saavutas kivimite, mineraalide ja kivististe määramises maksimumtulemuse. Rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile Pekingisse pääseb neli parima tulemuse teinud noort.

  • Keskkonnaharidus
  • 1. mai 2024
  • Foto: Õpilased maateaduste olümpiaadil / Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogiainstituut

Üleriigilisel maateaduste teadmiste võistluse osales 37 õpilast. Esinelikusse kuuluvad esikoha võitnud Liisa Pata järel Silvia Nafthal Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Tuuli Hanson Tallinna Reaalkoolist ja neljanda koha omanik Aaron Unt Pärnu Koidula Gümnaasiumist. Kõige enam võistlejaid tuli Gustav Adolfi Gümnaasiumist.
 
Olümpiaadi žürii esimehe Alvar Soesoo sõnul on kuuendat korda toimunud olümpiaadist kujunenud oluline sündmus, kus saavad end proovile panna meie riigi tugevamad loodus- ja reaalainete huvilised.

"Meie õpilased on mitmendat aastat näidanud, et suudavad lahendada keerukaid ülesandeid ning rakendada teoreetilisi teadmisi praktikasse. See on eriti oluline, kui arvestada meie ees seisvate väljakutsetega, mille lahendamiseks on vaja nutikaid otsuseid just meie noortelt maateaduste asjatundjatelt."

Maateaduste olümpiaad hõlmab geoloogia, meteoroloogia, okeanograafia ja keskkonnateaduste valdkondi. Võistlus koosnevad teoreetilisest testist, arvutus- ja praktilistest ülesannetest.
 
Neli parimat õpilast sõidavad Eestit esindama rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile, mis toimub seekord 08.-16. augustil Pekingis. See on ka esimene kord pärast mitmeaastast pausi, kui noored saavad taas füüsiliselt välisriikide eakaaslastega kohtuda ja oma teadmised proovile panna rahvusvahelisel tasandil kohapeal. Viimased aastad on rahvusvaheline võistlus toimunud veebi teel.

Olümpiaadi korraldajad tänavad kõiki osalejaid ja geograafia- ja loodusteaduste õpetajaid, kes aitavad kaasa noorte teadlaste järelkasvule maateaduste valdkonnas.
Parimad olümpiaadil osalenud õpilased saavad ka konkursiväliselt õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis.

Maateaduste olümpiaadi 2024 tulemustega saab tutvuda olümpiaadi kodulehel.