Tänavu 1. oktoobrist rakendus süsiniku piirmeetme üleminekuperiood, mille kestel peavad ettevõtjad kord kvartalis esitama andmed imporditud kaupade süsinikuheite kohta. Esimene aruanne tuleb esitada 2024. aasta jaanuari jooksul.
- Jäätmed
- 7. detsember 2023
- Foto: Pixabay
Aruandeid peavad hakkama esitama ettevõtted, mis impordivad väljastpoolt Euroopa Liitu rauda ja terast, alumiiniumi, tsementi ning väetiseid. Samuti kohaldub meede elektri impordil kolmandatest riikidest.
Üleminekuperiood kestab 2025. aasta lõpuni ning sel perioodil peavad importijad esitama vastava kaubakoodiga toodete kohta igas kvartalis aruanded süsiniku piirmeetme ehk SPIM üleminekuperioodi registris. Aruande esitamise võimalus avatakse 1. jaanuaril 2024 ning esimene aruanne tuleb esitada 2023. a viimase kvartali kohta hiljemalt 31. jaanuariks 2024.
Registrisse ligipääsu saamiseks:
• Looge EU Login konto aadressil
• Laadige alla EU Login mobiiliäpp ja siduge see oma kontoga. Juhendi leiab Keskkonnaameti kodulehelt.
• Esitage Keskkonnaametile e-posti aadressil info@keskkonnaamet.ee juriidilise isiku esindusõigusega isiku poolt digiallkirjastatud vormikohane taotlus.
• Teid teavitatakse, kui konto on loodud. Seejärel logige registrisse sisse.
Alates 1. jaanuarist 2026. aastal rakendub SPIM täies mahus ning toob importijatele kaasa täiendavad nõuded nii tegevusloa kohustuse kui ka heitemahukusele vastava sertifikaatide soetamise näol.
Kohustus rakendub tootegruppidele, mis kuuluvad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2023/956 ehk SPIM määruse lisade I ja II loetellu: raud ja teras, alumiinium, tsement, väetised ja elekter. Täielik toodete ja kaupade koondnomenklatuuri koodide nimekiri (CN) on toodud SPIM määruse lisades.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta