Tänavuse kevade eriti tuulised ilmad lennutavad prahti ja vanu puulehti. Õhuluud ehk puhur, millega lehti ja prahti varem koristati, on nüüd keelatud. Aeg üle minna elektritööriistadele.

Lehepuhur oli kiire meetod, mida kasutati kõnniteede ja ootepaviljonide puhastamisel. Sellega sai puhastatava ala kiiresti korda. Viimatise Tallinna heakorraeeskirjaga sätestati, et sõiduteid õhuluuaga enam puhastada ei tohi. Küll aga võib nendega sügiseti koristada parkides ja haljasaladel lehti ning väiksemat prahti – okkaid, puutükke ja muud.  

Olen päri, et õhuluudade mürareostus on suur. Seda enam et puutume nendega iga päev kokku. Aga 21. sajandil on meie käsutuses ka elektrijõul töötavad tööriistad, mis on kõvasti vaiksemad, ei tekita vibratsiooni, ei peleta linde parkidest minema ja on igati keskkonda säästvad.

Olen mitme keskkonna hooldusettevõttega sel teemal rääkinud. Ettevõtjad on siin heaks näiteks toonud, kuidas riik toetas elektriautode soetamist. Miks mitte abistada ettevõtteid keskkonnahoidlike elektritööriistade soetamisel? Elektritööriistad maksavad praegu kõrget hinda, kuid riik võiks siin 25% ülemineku investeeringu toetust anda. Olen püüdnud ja püüan ka edaspidi poliitikute ja otsustajate seas esile tuua, et ettevõtjatele on vaja seadmete investeeringutoetust.

Miks? Moodsad tööriistad vähendavad õhusaastet. Senised õhuluuad töötavad aga bensiini või diislikütusega, suitsevad, mürisevad. Vaiksed ja keskkonnasäästlikud akuga töötavad tööriistad on asendamatud meie linnakeskkonna puhtana hoidmisel.

Foto: Tõnis Liinat/Pressifoto
Foto: Tõnis Liinat/Pressifoto