Olen 54-aastane. Kasvanud sõjajärgsetel aastatel. Peres oli 5 last. Vanemad lihtsad tööinimesed. Vanemad hakkasid mõlemad jooma. Lapsed pidid kandma järjest rohkem perekohustusi. Kõik lapsed jõudsid aga elus edasi. Meist ei ole saanud joodikuid ega tööpõlgureid. Olen vahel mõelnud, kas oleks võinud ka teisiti minna.

Kannatused kuuluvad kasvamise juurde ning isegi kui me teeksime kõike nende vähendamiseks, on ilmselge, et suur osa lastest puutub siiski vähem või rohkem traumeerivate kogemustega kokku. Mis see on, mis meid kaitseb ja aitab kõigest hoolimata läbi lüüa?

Võimalik, et sul oli olemas keegi armastav, hooliv inimene: naabritädi või -onu, vanaisa või vanaema – lihtsalt inimesed, kellega said rääkida, koos midagi teha. See aitab rasketest mõtetest ja tunnetest eemalduda ning annab lootuse, et on võimalik ka teistmoodi elada.

Võib-olla läksid kurvas, raskes meeleolus loodusesse, metsa ja nutsid seal lihtsalt oma raskuse välja. Unistasid tulevikust: tööst, oma kodust, sõpradest, armastusest. Just selline unistuste tulevik annab jõu ja kannatlikkuse raskusi taluda.

Kindlasti lugesid ka muinasjutte või romaane-luuletusi – lugemine aitab suhestada ennast loetavaga ja sellest saab loovaid ideid, mida ja kuidas tahta.

On ka teisi  vahendeid:
• Edu koolis või spordis (olen tubli inimene)
• Huvialad (joonistamine, maalimine)
• Varajane kodust lahkumine (koduvägivalla puhul)
• Tahtejõud, kangekaelsus, eesmärgikindlus
• Huumor
• Usk

Lapsepõlvekogemused jätavad jälje, kuid me pole mineviku vangid. Enamiku raskustest võib pöörata enese kasuks: olen uhke oma raske mineviku üle. Raskused ei eksisteeri sellepärast, et me koledasti kannataksime, vaid seepärast, et me midagi õpiksime.

Tunne uhkust selle üle, kui mõistlikult või arukalt sa oskasid raskes olukorras tegutseda:

1. Hinda seda, et sa oled eluraskustest üle saanud.
2. Suhtu läbielatud raskustesse nagu katsumustesse, mis on sind inimesena kasvatanud.
3. Leia üles nii oma seesmised kui ka välised jõuvarud – neid on rohkem, kui arvata oskad.
4. Hinda oma arengut ning õnnestumisi ja pööra tähelepanu märkidele, mis kõnelevad sellest, et oled õigel teel.
5. Teadvusta endale, mida elult ootad ning tulevikult loodad. Soovidel on kalduvus täituda, ükski tuul ei soosi laeva, millel pole pidepunkti.
6. Usu seda, et väärid head tulevikku. Ja seda enam, mida raskem on sinu minevik olnud.