Mullu suvel loodi Eestis ökoehitust propageeriv maailmas ainulaadne organisatsioon, mis viib kokku vabatahtlikud ehitajad ning ökoprojektide loojad.

Kas oled mõelnud, kuidas sinu eluviisid keskkonda mõjutavad? Sinu tarbimisharjumused? Sinu paneelmajas asuv korter? Sinu igapäevane autosõit tööle? Õnneks on üha rohkem inimesi kogu maailmas neile küsimustele vastuseid hakanud otsima.  Ka Eestis on hakanud levima keskkonnasõbralik eluviis, mis avaldub paljudes tegevusvaldkondades, üheks selliseks on ehitus.

Ökoloogiline ise-ehitamine on tõsiseltvõetav ja ratsionaalne vastus 21. sajandi keskkonna probeemidele. Keskkonnasõbralik ehk ökoloogiline ehitus ei tähenda ainult läbinisti looduslikest materjalidest valmistatud maju. Oluline on, et maja ehitamine kulgeks läbimõeldult  ning ressursse võimalikult optimaalselt ära kasutades. Elumaja keskkonnasõbralikkus vähendab mitmeid mõjusid keskkonnale, näiteks energiakulu, kasvuhoonegaaside eraldumist ja jäätmete hulka.

Ökomajade iseehitamine on kogunud populaarsust ka Eestis. Kõige aktuaalsem küsimus on aga, kuidas ehitada oma ökomaja?

Ühised ettevõtmised, millegi ärategemiseks, mis nõuab rohkem tööjõudu ei ole uus kontseptsioon. Juba aegade algusest on ehituse juures kasutatud talgusid, kus vabatahtlikkuse printsiibil aidatakse üksteisel  ehitada.

Tänapäeval võib selline ühistegevus esmapilgul võõras tunduda, sest millegipärast on see meie individuaalühiskonnas tagaplaanile jäänud. Just ühistegevuse printsiibil ja kvalifitseeritud ja kvailfitseerimata vabatahtlike võrgustikul põhineb thePOOSH.org mittetulundusühing.

ThePOOSH.org (People’s organisation on sustainable building) ühendab endas ökoehitajate kogukonda, kus üksteise abil saavad ökomajad unistustest reaalsuseks. Läbi eelpool nimetatud portaali saavad ökoehitajad ja ehitusest huvitujad omavahalise suhtluse käigus üksteist aidata,  toetada ning luua partnersidemeid.

Ökomaja ehitamine on reaalne võimalus ka neile, kellel ei ole eelnevat ehituskogemust. Üks ökoehituse eelis on, et ehitusviise ja tehnikaid on võimalik õppida tundide ja mitte aastate väitel. ThePOOSH.org pakub alternatiivi kallitele kursustele ja seminaridele.

Vabatahlikuna ehitusprotsessis osalejana on võimalik uusi kogemusi omandada enda ajast ja huvist lähuvalt ning ilma rahata. Hetkel Eestile kõige lähemal olevad thePOOSH.org veebilehel registreerunud ökoprojektid on Norras, Rootsis ja Lätis.

Rootsis pooleliolev põhumaja ootab vabatahtlikke juba praegu! Siinkohal kutsub organisatsioon nii Eesti ökoprojekte kui ökoehitusest huvitujaid veebilehel registreeruma!

Kui tavalises ehituses on tööjõu kulu peaaegu, et võrdne materjalide kuluga, siis iseehitamise puhul kaasates kvalifitseeritud ja kvalifitseerimata vabatahtlikke, on võimalik tööjõu kulu madalal hoida. Kasutades looduslikke, taaskasutavaid ja alternatiivseid ehitusmaterjale, ning hoides kokku tööjõu maksumust, on ökomaja ehitamine tõsiseltvõetav alternatiiv paljudele. Vaata erinevaid ökoprojekte üle maailma siit: http://www.thepoosh.org/mapofbuildprojects

ThePOOSH.org liikmed saavad õppida ökoehituse alaseid teoreetilisi teadmisi ning  omandada praktilisi oskusi tasuta. Lisainformatsioon www.thePOOSH.org www.facebook.com/thePOOSH ja maarja@thepoosh.org