Kunda lahe kirdenurgas asuval väiksel Letipea kaitsealal on huvitav loomise lugu. Kaitseala loodi linnukaitsealana Marek Vahula ettepanekul 30. jaanuaril aastal 1992. Ideest kaitseala juriidilise sünnini kulus täpselt kolm ööpäeva.
- Marek Vahula lood
- Blogi "Marek Vahula lood"
- 30. jaanuar 2013
1991.-1992. aasta talvel plaanis Kunda linn rajada Letipeale sadamat. Selle vastu oli aga tollal Viru-Nigula vald. Vallad olid siis just võimu enda kätte tagasi saanud. 27. jaanuari hilisõhtul allkirjastatud kaitseala loomise ettepanek leidis valla poolt heakskiidu ja nii päästeti terve maanurk.
Ehalkivi. Foto: Wikipedia. |
Kaitseala loodi linnukaitsealana ja aastal 1999 sai temast maastikukaitseala. Väiksel kaitsealal on palju ilusaid vaateid ja palju muud huvitavat: suurim rändrahn Ehalkivi, majakas, piirivalve massimõrva mälestusmärk, laevaehituspaik, küla enda huvitav lugu.
Eelkõige on Letipea tähtis veelindude rändepeatuspaik. Ta on viimane Eestimaa idapoolseim veelindude rändepeatuspaik.
Letipea mälestuskivi. Foto: Wikipedia. |
Kaitsealal käib arvukalt turiste ja kolme eraldi projekti näol on plaanis kaitseala tutvustama hakata. Plaanis on pidada igal aastal kaitseala sünnipäeval loengusarja „Letipea Sünnipäev”. Kahe reisipaketi abil peaks maanurk saama popimaks, need siis vastavalt „Letipea Retked” ja „Kunda Lahe Käik”.
Letipea kaitseala kiire loomine näitas veenvalt, et loodust on võimalik kiirelt ja arukalt tegutsedes hästi kaitsta.
Kaitseala loomine on Marek Vahula hinnangul tema elu tähtsaim looduskaitsesamm.
Loe loodusemees Marek Vahula lugusid Bioneerist!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta