Inimese keha on just nii noor ja terve, kui korras on tema lülisammas. Teemast räägib kriya hatha jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn.
- Tarbimine ja tervis
- Kriya hatha jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn
- 1. detsember 2008
Joogas on ütlemine – inimese keha on jumala tempel. Selle pisikese lause taga peitub sügavus, mis ei ole tabatav läbi mõttetöö. Iidsete meistrite poolt edasi antud sõnad võivad aga avada end kogemusena, tasapisi koos regulaarse ja süveneva jooga-praktikaga. Ühe osa praktikast moodustavad kindlasti ka harjutused füüsise korrashoiuks.
Füüsilise keha kohta on veel üks teinegi ütlemine – inimese keha on just nii noor, kui korras on tema lülisammas. See on ka üks põhjustest, miks tervist parandavad ja tugevdavad jooga-harjutused keskenduvad enamasti just seljale, täpsemalt lülisambale. Kui võrrelda oma keha ühe püstise hoonega, kannab lülisammas kui telg kogu kandva konstruktsiooni tähtsaimat ülesannet. Ning lisaks karkassi-funktsioonile asuvad keskses toetavas „sambas“ ka olulisimad „kommunikatsioonid“, närvisüsteemi kesksed juhid.
Keha peatelje ideaalses töökorras hoidmiseks on kaks võrdselt olulist lähenemist. Esiteks tasub igaühel uurida järele, milline on see kehaasend, mida ta kõige enam kasutab oma elus. Just see asend tuleks üle vaadata ja korrigeerida võimalikult ergonoomiliseks, kuna juba pelgalt ajafaktori tõttu mõjutab see palju enam, kui need asendid, mida nii palju ei kasuta.
Teine moment on aga muidugi füüsiline liigutamine – regulaarselt oleks vaja lülisammast sirutada, venitada, painutada kõigis kuues põhisuunas – nii hoiame lülide omavahelise liikuvuse hea ja kogu ainevahetuse nii lülidevahelistes diskides, mis “amortisastsiooni” ülesannet täidavad kui ka keha närvirakkude ja teiste elutähtsate osade töö koos sellega.
Mis on kõige enam levinud kehaasend maailmas? Tänapäeva inimesed veedavad enamiku ajast istudes – tööl, koolis, söögilaua taga, sõpradega pubis, autos, bussis, televiisori ees... Seetõttu sõltub meie kehaline tervis palju enam kui esmapilgul tundub just sellest, kuidas istuda.
Nooruses alustatud halbade harjumuste tagajärjed võivad tunda anda juba enne kui vanas eas. Kui istuda kogu aeg vales asendis, hakkab see lõpuks ju ikkagi mõjuma. Esialgu omandame lihtsalt kõvera selja harjumuspärase asendina, seejärel hakkavad lülisamba kõveruse tõttu tekkima teised hädad. Harjumused on aga visad muutuma!
Kõik teavad, et peab sirge seljaga istuma. Aga mida see tegelikult tähendab? On üllatav, et täpseid juhiseid naljalt kuskilt ei leiagi. Nii juhtubki, et heal juhul sirutatakse end küll vahetevahel ülevaltpoolt välja, kuid selja alaosa, mis toetub n-ö keha vundamendile, jääb korrigeerimata. Kui vundament on viltu, on kogu maja viltu! Viltust kehaasendit peame aga tahes-tahtmata kompenseerima lihaseid pingutades ja selg väsib rutem.
Sirgelt istudes on ka pea selgem üldseisund tasakaalukam
Sirge seljaga istumine on joogas oluline ka õige hingamise võimaldamiseks. Kõveras ja kallutatud kehaga jäävad tahes-tahtmata mõned kopsupiirkonnad enam kokkusurutud asendisse ja raskem on hingata kopsu alumise osaga, mida joogas tuntakse kõhuhingamisena ja peetakse vajalikuks muu hulgas emotsionaalse tasakaalu jaoks. Lisaks võib märgata, et tasakaalustatud sirges asendis inimesel on ka parem üldine keskendumisvõime ja kiirem taip kui lohakalt istuval inimesel. Kui vajub ära meie kehaasend, nõrgeneb ka tähelepanelikkus, pea muutub ajapikku väsinumaks ja uimasemaks. Proovige igaüks ise järele! Aga sirutama tuleb hakata juba vaagnapõhjast, lülisamba kõige alumisest otsast.
Praktiline harjutus õige isteasendi saavutamiseks
Istu põrandale või kõvema põhjaga toolile. Selg peaks olema maapinna suhtes täisnurga all.
-
Tunneta kokkupuutepinda istealuse pinnaga. Istmikuluud ehk köbrukesed peaksid olema tuntavalt vastu aluspinda. Lõdvesta õlad ja suuremad lihased.
-
Kalluta end mõned korrad kogu kehaga aeglaselt pisut vasakule-paremale, et leida tasakaalupunkt täpselt keskel, kui üks puus ega õlg pole teisest kõrgemal.
-
Kõiguta end ka väikeste, vaevumärgatavate liigutustega pendlina ette-taha ning peata liikumine täpselt keskel, kus nii esikülje- kui tagaküljelihased on võrdselt pingevabad.
-
Leidnud staatilise kesktelje maa ja taeva vahel, uuri põhjalikult oma lülisamba asendit ning kohandu seda telje järgi, alustades altpoolt.
-
Alusta loomuliku ja rahuliku hingamise rütmis vaikset “pikemaks kasvamist”. Iga hingetõmbega luba endal sirutuda ülespoole, läbi pealae lage tunnetades. Iga väljahingamisega lõdvestu uude sirgemasse asendisse täpselt keskteljelel.
-
Märka oma enesetunnet, kogu olekut. Luba sellel sirgel ent lõdvestunud asendil salvestuda kehamälusse. Viimane on väga oluline, et võimaldada uuel tervislikul harjumusel kinnistuda.
Korda harjutust niisageli kui soovid – nii kujundad uue tõeliselt positiivse harjumuse oma ellu!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta