Copernicuse kliimamuutuste seire teenus (C3S), mida osutab Euroopa Komisjoni nimel ja Euroopa Liidu rahastusel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF), avaldab korrapäraselt iga kuu kliima ülevaateid, kus teavitab globaalset maapinnalähedast õhutemperatuuri, mere jääkatet ja hüdroloogilisi näitajaid puudutavatest muutustest. Arvutipõhised analüüsid põhinevad miljarditel mõõtmisandmetel satelliitidelt, laevadelt, lennu- ja meteoroloogiajaamadest üle terve maailma. 

  • Kliima
  • 10. oktoober 2023
  • Foto: Pixabay

September 2023 – olulisimad nopped maapinnalähedase õhutemperatuuri ja merepinna temperatuuri kohta:

  • September 2023 oli globaalselt mõõteajaloo kõige soojem september, keskmine maapinnalähedane õhutemperatuur oli 16,38 °C, mis ületas 1991–2020 septembrikuu normi 0,93 kraadiga ning 0,5 kraadiga viimast kõige soojemat septembrit 2020. aastal.
  • 2023. aasta septembrikuu oli ülemaailmse temperatuuri poolest anomaalseim soe kuu võrreldes mis tahes aastaga ERA5 (kombinatsioon mudelandmetest ja seireandmetest)andmekogumis (alates aastast 1940).
  • Kuu oli tervikuna umbes 1,75 °C soojem kui septembri kuukeskmine tööstuseelsel võrdlusperioodil 1850–1900. 
  • Globaalne temperatuur vahemikus jaanuar–september 2023 oli keskmisest 0,52 °C kõrgem ja 0,05 °C kõrgem vastavast perioodist kõige soojemal kalendriaastal (2016).
  • Jaanuarist septembrini 2023 oli 2023. aasta õhutemperatuuri globaalne keskmine tolleks hetkeks 1,40 °C kõrgem tööstuseelsest keskmisest (1850–1900).
  • Euroopa kontekstis oli septembrikuu 2023 mõõteajaloo kõige soojem september, olles 2,51 °C kõrgem 1991–2020 keskmisest ja 1,1 °C soojem viimasest kõige soojemast septembrikuust 2020. aastal.
  • Merepinna temperatuuri septembri kuukeskmine laiuskraadide 60°N ja 60°S vahel kerkis 20,92 kraadini Celsiuse järgi, mis on mõõteajaloo kõrgeim septembrikuu kohta ja kõigi kuude arvestuses kõrguselt teisel kohal 2023. aasta augusti järel.
  • Jätkus El Niño tingimuste kujunemine Vaikse ookeani ekvatoriaalses idaosas.

Kommenteerib Samantha Burgess, Copernicuse kliimamuutuste seire teenuse (C3S) asedirektor: „Rekordilisele suvele järgnenud septembris mõõdeti enneolematud temperatuurid, mis ületasid seniseid rekordeid erakordselt kõrgelt. Möödunud kuu tõstis 2023. aasta esikohale – sellest on kujunemas kõige soojem aasta, ületades ligi 1,4 °C tööstuseelse perioodi keskmisi. ÜRO kliimamuutuste konverentsi (COP28) alguseni on jäänud kaks kuud – ambitsioonikate kliimameetmetega alustamine pole eales tundunud pakilisem.“

 

September 2023 – olulisemaid noppeid merejää kohta

 

Merejää ulatus Antarktikas püsis aastaaja kohta endiselt rekordiliselt madal.
Nii ööpäevane kui kuukeskmine jää ulatus langes septembris satelliidimõõtmiste ajaloo kõige madalama aastamaksimumini – kuukeskmine jäi pikaajalisest keskmisest 9% madalamaks. 
Ööpäevane Põhja-Jäämere jää ulatus langes kuuendale kohale kõige madalama aastamaksimumi poolest, samas kui kuukeskmine oli oma madaluselt viiendal kohal, 18% allapoole keskmist.

 

September 2023 – olulisemaid noppeid hüdroloogiliste muutujate kohta:

 

Septembris 2023 valitsesid keskmisest märjemad tingimused paljudes Euroopa lääneranniku piirkondades, muuhulgas Ibeeria poolsaare lääneosas, Iirimaal, Suurbritannia põhjaosas ja Skandinaavias.
Tormist Daniel põhjustatud ekstreemsete sademete tõttu oli keskmisest märjem ka Kreekas; sama ilmastikunähtus põhjustas ka hukatuslikke üleujutusi Liibüas.

Ka Brasiilia lõunaosa ja Lõuna-Tšiili kogesid erakordseid sademeid.

Keskmisest kuivemad piirkonnad hõlmasid Euroopa regioone, Ühendriikide kagupiirkondi, Mehhikot, Kesk-Aasiat ja Austraaliat, kus registreeriti mõõteajaloo kõige kuivem september.
Loe lähemalt siit.


Lugu on pärit keskkonnaagentuuri koduleheküljelt.