Oktoobri alguses möllanud sügistormi põhjustatud kahju ulatub kolme Balti riigi peale kokku üle 1,2 miljoni euro ning kahjujuhtumeid on Swedbank P&C Insurance´is registreeritud 756. Esialgsete hinnangutega võrreldes on kahjude kogusumma kolm korda suurem ning juhtumite arv kahekordne.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 21. november 2023
- Foto: Pixabay
Oktoobri alguse sügistorm räsis Balti riikidest kõige rohkem Eestit – kümned tuhanded majapidamised jäid ilma elektrita, puud murdusid ning liiklus oli takistatud. Eestis on Swedbank P&C Insurance registreerinud 343 kindlustusjuhtumit, mille kahjude kogusumma ületab 697 000 eurot.
Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Liina Laksi sõnul ulatusid kodukindlustuse suuremate juhtumite kahjud kümnetesse tuhandetesse eurodesse. „Näiteks lõhkus majale kukkunud puu katuse ja veranda, tekitades sellega üle 28 000 euro suuruse kahju. Teises juhtumis põhjustas naabri krundile kukkunud puu naabri katusele 16 000 euro ulatuses kahju,“ lisas Laks.
Tormis said viga ka sõidukid. Suure osa kaskokindlustuse juhtumitest põhjustasid autode peale kukkunud puud, suurim kahjusumma ulatus üle 22 000 euro.
Korterelamute kahjud olid seotud ennekõike katuste ja korstnakatete kahjustustega ning puude ja okste kukkumisega kolmandate isikute varale.
„Kuutagune torm tõi taas välja tõsiasja, et paljud kortermajad pole mõelnud, kuidas end taoliste ootamatuste eest kaitsta. Mõnikord näiteks arvatakse, et kui kortermaja kõige ülemisel korrusel asuval korteril on kodukindlustus, kaitseb see ka maja katust, paraku sellest ei piisa. Taolisteks puhkudeks on vajalik korteriühistul kindlustada kogu kortermaja,“ selgitas Liina Laks.
Kuna Eesti ilm on ootamatu ja heitlik, tasub olla aegsasti valmis, et järgmise tormi tekitatud kahjusid ei peaks omast taskust kinni maksma. Kodu ja autot aitavad ootamatuste eest kaitsta kodu- ja kaskokindlustus. Korterelamu elanikele annab kindlustunde korterelamu kindlustus. Kuna kahjujuhtumites võivad kannatada saada ka kolmandad osapooled, kes võivad oma vara kahjustumise eest hüvitist nõuda, tasub nii kodu- kui korterelamu lepingusse valida ka vastutuskindlustuse kaitse. Näiteks viimase tormi ajal tekitasid elumajade kinnistutel kukkunud puud kahju seal seisnud autodele. Vastutuskindlustuse olemasolul katab sarnaste juhtumite korral kahjud kindlustus, kuid selle puudumisel tuleb korterühistu liikmetel kahju ühiselt hüvitada.
Et olla ootamatusteks veelgi paremini valmis, tasub aeg-ajalt üle kontrollida kindlustuslepingus olevad kaitse ulatus ja kindlustussummad. „Kui leping on sõlmitud ammu, siis suure tõenäosusega ei pruugi need olla piisavad, kui juhtub suurem õnnetus,“ lausus Laks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta