Euroopa Liit kaalub osana jõupingutustest globaalse soojenemise leevendamiseks F-gaaside heitekoguste veelgi rangemat kontrolli. Kuigi paljud isegi ei tea, mis F-gaasid on, võime igas kodus leida seadmeid, mis on täidetud selle gaasiga, millel kasutusel on Schneider Electric’u tootejuhi Vladimir Ossipovi sõnul palju suurem kasvuhooneefekt kui juba kurikuulsal CO2-gaasil.

Fluoritud gaasid, lühendatult F-gaasid, on juba aastaid kasutusel elektroonikas, jahutusseadmetes, kliimaseadmetes, tuletõrjeseadmetes ja paljudes teistes rakendustes. Neil on äärmiselt suur globaalset soojenemist põhjustav potentsiaal (GWP), mis viitab aine soojusmõjule kliimale, väljendatuna CO2-ekvivalendina. Seejuures kõrgepingeelektrijaotusvõrkudes kasutatavad väävelheksafluoriidgaasid (SF6) on neist veel ühed kõige agressiivsemad.

 

GWP on koguni 22 800 korda suurem kui süsinikdioksiidil


Montreali protokollile 2016. aastal lisatud Kigali muudatuse ellu viimiseks ja fluorosüsivesinike tarbimise ning tootmise tõsiste mõjude vähendamiseks kliimale, plaanib Euroopa Liit muuta kehtiva F-gaaside määruse nõudeid. Ettepanekuga karmistatakse selle kasutamist ja vähendatakse väljastatud saastekvootide hulka isegi neis sektorites, kus on vähe alternatiive F-gaasidele, näiteks elektritööstuses.

"Väävelheksafluoriid ehk SF6 on inimtekkeline gaas, mida on aastakümneid kasutatud elektritööstuses elektrivoolu isoleerimiseks. Sellel on suurepärased dielektrilised omadused, mis on võimaldanud tootjatel välja töötada kompaktseid jaotusseadmeid. Siiski on tegemist kõige tugevama mõjuga kasvuhoonegaasiga, mille globaalset soojenemist põhjustav potentsiaal on tuhandeid kordi suurem kui CO2-l. Seetõttu soovivad paljud valitsused ja regulaatorid piirata SF6 ja teiste F-gaaside kasutamist, et vähendada nende negatiivset mõju keskkonnale," selgitab Vladimir Ossipov, rahvusvahelise energiamajandusettevõtte Schneider Electric keskpinge toodete pakkumise juht Põhja- ja Baltimaades.

Eelmise aasta oktoobris esitas ELi komisjon uue ettepaneku F-gaasi määruse kohta, mis keelustaks täielikult F-gaasi kasutamise jaotusseadmetes aastaks 2032, kusjuures selle raames jõustuks esimene keeld F-gaasi kasutuseks keskpinge jaotusseadmetes juba 2026. aastal. Euroopa Parlament peaks selle määruse ettepaneku heaks kiitma 2024. aasta alguses ning kui määrus jõustub, võib see alates 1. jaanuarist 2026 keelata SF6-gaasiga ja muude F-gaasiga isoleeritud 24 kV keskpingeseadmete kasutamise.

"Tööstuse jaoks tähendab see, et alates 1. jaanuarist 2026 peavad kõik 24 kV võrguga elektrivarustusettevõtted ja tööstustarbijad üle minema uutele F-gaasi vabadele jaotusseadmetele. Järk-järgult hakkab F-gaasi piirang mõjutama mitte ainult madal- ja keskpinge, vaid ka kõrgepinge jaotusseadmeid," märgib Schneider Electricu ekspert.

 

F-gaaside kõrvaldamine - väljakutse tööstusele, kõrgemad hinnad tarbijatele 

 

Vladimir Ossipovi sõnul on F-gaaside kasutamisest loobumine seadmete tarnijatele märkimisväärne väljakutse. "Enamik olemasolevaid jaotusseadmeid tuleb ümber kujundada ja tarnijad peavad olema valmis pakkuma Euroopa turule 2026. aastaks täiesti uusi seadmeid. Tööstus peab üle minema uutele F-gaasi vabadele toodetele ja keskkonnasõbralikumatele lahendustele. Kahjuks tõstab see lõppkasutajate jaoks hindu, sest F-gaasi isolatsiooniga jaotusseadmed on üldiselt odavamad kui F-gaasi isolatsioonita jaotusseadmed," märgib Ossipov.


SF6 -gaasi asemele tuleb puhas õhk


Maailm vajab uusi tehnoloogilisi lahendusi ehk SF6 gaasist loobumiseks on vaja uute tootmisliinide paigaldamist või olemasolevate uuendamist. Selliseid tehnoloogiaid on juba välja töötanud maailma kõige jätkusuutlikumate ettevõtete hulka kuuluv Schneider Electric, kus ei ole mitte ainult loobutud F -gaasi seadmetest, vaid on välja töötatud uudsed tööstuslahendused, mis asendavad SF6 gaasi keskkonnasõbraliku alternatiiviga - rõhu all oleva puhta õhuga.

"Meie ettevõte on leidnud lahenduse, kuidas asendada jaotusseadmetes kasutatav SF6 -gaas puhta õhu ja vaakumtehnoloogiaga. Hiljuti valmisid kaks uut keskpinge jaotusseadet - üks neist on mõeldud elektrijaotusvõrkudele ja teine sekundaarsetele jaotusvõrkudele, mida saab kasutada äri- või tööstushoonetes. Need on esimesed sellised seadmed, kus õhk asendab kasvuhoonegaase. SF6-vabadel keskpinge jaotusseadmetel on samad omadused kui traditsioonilistel jaotusseadmetel, need on väga tõhusad, kompaktsed ja nende eluiga on veelgi pikem - kuni 40 aastat," selgitab Ossipov.

F-gaasivabade elektrijaotusseadmete kasutamine aitab saavutada ambitsioonikamaid jätkusuutlikkuse eesmärke paljudes tööstus- ja ärivaldkondades. Näiteks on hoonetel lihtsam saavutada LEED-sertifikaati, elektrisõidukite laadimisvõrgud muutuvad veelgi säästvamaks ja kogu elektrivõrk on tulevikutehnoloogiatele üleminekul väiksema jalajäljega. "Schneider Electricu väljatöötatud keskkonnasõbralikud jaotusseadmed on juba kasutusel sellistes rahvusvahelistes ettevõtetes nagu E.ON, EEC Engie ja Green Alp.

Vladimir Ossipov, Schneider Electric
Vladimir Ossipov, Schneider Electric