Peame oma loodusreiside korraldamisel väga oluliseks koostööd kohaliku kogukonnaga. Vahetu kogemus, mille külastaja saab ehedal talupiknikul maainimesega juttu ajades ja temalt käsitööd või aiasaadusi ostes, ei ole võrreldav ühegi gurmeerestorani lõunaga. Tõeliselt hea reisi järgselt jääb südamesse soe tunne kõigile – retkejuht-looduse vahendaja ei loe minuteid ja tunde, külastaja hoomab, et sai kohalikuga suheldes killukese ka vastu anda ja kohalik tunneb end seeläbi väärtuslikuna, korraldajale öeldud siirad tänusõnad tekitavad aga tunde, mida tahaks tulevikus ikka ja jälle kogeda...
Marika Mann / Estonian Nature Tours
- Elurikkus ja looduskaitse
- Terve Elu Ökokalender 2008
- 26. november 2008
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Tänases paljude võimaluste maailmas, kus nii mitmedki piirid on muutunud olematuks ning kauged paigad saanud ühtäkki käegakatsutavaks, on kerge unustada, et hea rännak võib alata ka sinu oma kodumetsast. Enne kui tormad mujale, tasub veenduda et kodumaised rajad on läbi käidud.
Kas teadsite?
Lõuna-Eestis asuvas Karula Rahvuspargis on rohkem kui saja-aastased põlismetsad, kus elutsevad sellised haruldased liigid nagu must-toonekurg, väike-konnakotkas, kalakotkas ja haruline võtmehein.
Matsalu Rahvuspargis Lääne-Eestis laiub luhalaam, mis on üks suurimaid säilinud lageluhtasid kogu Euroopas. Pargis on registreeritud kokku 275 linnuliiki ning kevadrände ajal lendab üle Kasari jõe delta ja Matsalu lahe ühtekokku enam kui 2 miljonit lindu. Sügiseti peatub Matsalus kuni 300 000 vee- ja rannikulindu.
Soostunud territooriumi ulatuselt riigi kogupindalast on Eesti Soome järel maailmas teisel kohal (22.3%-ga). Sood kui oluline ja omapärane osa loodusest on Eesti rikkus ning enamik nendest on tänaseks ka looduskaitse all neis leiduvate haruldaste ja ohustatud liikide tõttu.
Eestil on 1521 meresaart kogupindalaga 4140km². Liigirikkad Saaremaa ja Muhumaa loopealsed e. alvarid moodustavad peaaegu 20% kogu maailma loopealsetest.
Eesti on ka üks maailma metsarikkamaid riike: metsaga on kaetud ligi pool Eesti maismaast ehk 2,2 miljonit hektarit. Eesti on üks väheseid paiku maailmas, kus leidub veel lendoravate tegutsemispaiku. Lendorav kuulub Eestis I kategooria looduskaitsealuste liikide hulka.
Allikas: „Eesti kaitsealad” Leito, Kimmel ja Ader 2007
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta