Üks olulisemaid osasid festivalil peale muusikaprogrammi on olnud keskkonnateemalised loengud ja matkad. Lisaks huvitavatele esinejatele ja värvikatele retkedele, on Viru Folgi keskonnaprogramm eesotsas Erik Sikuga püüelnud alati taaskasutuse ja keskkonnasõbralikkuse poole.
Üks olulisemaid osasid festivalil peale muusikaprogrammi on olnud keskkonnateemalised loengud ja matkad. Lisaks huvitavatele esinejatele ja värvikatele retkedele, on Viru Folgi keskonnaprogramm eesotsas Erik Sikuga püüelnud alati taaskasutuse ja keskkonnasõbralikkuse poole.
- Bioneeri uudised
- 11. august 2011
Viru Folk on teinud aastaid koostööd Eesti Pakendiringlusega ning tänu koostööle läheb suur osa festivalil tekkinud prügist taaskasutusse. Oluline on see, et meie festivalil mitte ainult ei koguta jäätmeid sorteerituna, vaid vabatahtlike kaasabil toimub ka festivali külaliste teadlikkuse tõstmine jäätmete taaskasutuse vallas.
Seekordse Viru Folgi keskkonnaprogrammi aitab täita noortegrupi KesKonnad KesKonnaBuss, kus toimuvad erinevad miniloengud tarbimise teemal, meisterdatakse huvilistega vanast kraamist uut ja väljanäitusel on tutvumiseks üleval materjale nii loodushoiust, energiatarbimisest kui jäätmekäitlusest.
Loengud-matkad-retked tänavusel festivalil
Juba traditsiooniks saanud Väravamäng või Käsmumäng toimub sel korral pühapäeva hommikul kell 05:30. Vaid mõned minutid enne päikesetõusu kogunetakse Meremuuseumi taha, et seal juua ära hommikukohv ning seejärel kõndida päeva kõige ilusamatel tundidel Käsmu poolsaarel. Mõne tunni jooksul värskes hommikuõhus ümber Käsmu kõndides lauldakse läbi 8 pikka jutustavat regilaulu. Läbi kaheksa ilmakaare, justkui vaadates kõiksuse ja igaviku keeriseid, nagu nad vanades lauludes pöörlevad, vahepeatustega "reaal-ajaloolisteks" sisse- ja väljavaadeteks Ott Sandraku ning Jaak Johansoni eestvõtmisel.
Lisaks ei puudu ka Ain Mäesalu loeng, kes laupäeva hommikul kell 11:00 peab Meremuuseumi küljel loengu „Metsatölli salarelvast“. Seda, kas loeng räägib meie möiravast folk-metal ansamblist Metsatöll või muistsest sõjanuiast, saavad teada vaid kohaletulijad.
Eelmisel aastal väga populaarseks osutunud nahkhiirte retk-loengutel saab osaleda ka sel aastal. Öised jalutuskäigud Käsmu poolsaarel algavad nii reedel kui laupäeval kell 23:00 Neeme tee metsaparklas paikneva Keskkonnabussi juurest. Nende käigus otsitakse nahkhiiri ning räägitakse juttu nende salapärasest maailmast. Lisaks on kaasas spetsiaalsed aparaadid – nahkhiiredetektorid, mis teevad kuuldavaks inimkõrvale muidu varjatuks jäävate nahkhiirte helidemaailma. Retki juhendavad Oliver ja Rauno Kalda.
Uuendusena saab laupäeva hommikul kell 09:00 liituda Kristjan Piirimäe loodusretkega „Ainult lindudele“. Ennekõike on oodatud õrnema soo esindajad!
Laupäeval kell 17:00 kogunetakse aga Keskkonnabussi juures platsil, et seal koos maailmarändurist loodusmehe Hendrik Relvega minna koos retk-lonegule „Paiga vägi“.
Fotograafiahuvilised saavad uusi teadmisi pildistamisest looduses. Kogunetakse reedel kell 19:00 Keskkonnabussi juures ja laupäeval 13:30 Käsmu Meremuuseumi tagatoas. Näpunäiteid jagab ning töötubade läbiviijaks on fotograaf ja kirjastaja Marko Usler.
Eelmisel aastal pärjas Keskkonnaministeerium Aasta Keskkonnategija 2010 raames MTÜ Viru Folki kui parimat jäätmekäitlejat suurüritustel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta