Seoses 18. novembril tähistatava laste seksuaalse vägivalla vastase päevaga tuletab sotsiaalkindlustusamet meelde, et seksuaalselt väärkoheldud lastel on võimalik saada igakülgset abi nii sotsiaalkindlustusameti ohvriabikeskustest, Lastemajast kui spetsialiseerunud meeskondadelt tervishoiuasutuste juures.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 17. november 2017
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna projektijuht Triin Raudsepa sõnul pakuvad juba mitmeid aastaid seksuaalselt väärkoheldud lastele suunatud teenuseid ohvriabitöötajad sotsiaalkindlustusameti ohvriabikeskustes üle kogu Eesti.
„Ohvriabitöötaja nõustab ning suunab täiendavatele teenustele nii need kannatanud, kes on teinud politseisse avalduse, kui ka need, kelle suhtes on kuriteo toimepanemise kahtlus, kuid politseis pole veel menetlust alustatud,“ selgitas Raudsepp. „Koostöö politseiga on tihe ning info liigub asutuste vahel operatiivselt.“
2016. aastal tegeles ohvriabi 97 politsei poolt suunatud seksuaalselt väärkoheldud alaealiste juhtumi korraldamisega. Sel aastal on abi saanud 84 alaealist, kelle suhtes toime pandud süüteo kohta alustas politsei menetluse, ning 35 seksuaalse väärkohtlemise kahtlusega last. Ohvriabitöötaja toetab nii ohvreid kui tema perekonnaliikmeid.
Lisaks on Raudsepa sõnul juba eelmise aasta lõpust kõigil seksuaalvägivalda kogenuil, sealhulgas alaealistel seksuaalvägivalla ohvritel, võimalik saada spetsiaalselt neile mõeldud abi tervishoiuasutuste juurde loodud vastavatest kompetentsikeskustest. „Sealt saavad ohvrid nii meditsiinilist kui psühholoogilist abi ning samaaegselt on võimalik koguda ka tõendusmaterjali süüteomenetluse jaoks,“ ütles Raudsepp.
Praegu saavad seksuaalvägivalda kogenud pöörduda Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikusse ja Tartu Ülikooli Kliinikumi, kuid uuest aastast alustavad inimeste abistamist taolisel viisil meeskonnad ka Ida-Virumaal ning Pärnus. Alates 2016. aasta maikuust on haiglasse pöördunud Tallinnas 11 ja Tartus 6 seksuaalvägivalla ohvrit vanuses 2-17 eluaastat.
Seksuaalselt väärkoheldud laste abistamiseks ning laste murettekitava seksuaalkäitumise hindamiseks loodi käesoleva aasta alguses ka Lastemaja, kus lapse heaolu nimel teevad koostööd erinevad spetsialistid, nagu lastekaitsetöötaja, politsei, psühholoog, ohvriabitöötaja ja arst.
Sotsiaalkindlustusameti Lastemaja projektijuht Anna Frank-Viron selgitas, et Lastemaja meeskond hindab lapse tervislikku olukorda ja edasist abivajadust, viib läbi juhtumi lahendamiseks vajalikud uurimistoimingud ning pakub koostöös ohvriabikeskustega lapsele ja perele vajalikku abi.
„Aasta jooksul on Lastemaja poole pöördunud mitmed spetsialistid ja murelikud lapsevanemad ning selle aja jooksul on tegeletud umbes 70 lapse juhtumiga. Oleme nõustanud vanemaid ning teinud palju teavitustööd,“ ütles Frank-Viron. „Sel aastal osutati teenust peamiselt Põhja-Eesti lastele, kuid järgmise aasta lõpuks soovime võimaldada teenusele ligipääsu kõikidele seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega Eesti lastele,“ lisas ta.
Lastemaja teenusele suunab lapse tavaliselt kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja, kuid sinna võib alati pöörduda otse ka laps või lapsevanem ise.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta