Hõimukuu kõrghetk on küll oktoobrikuu kolmandal laupäeval (seekord 16.10) tähistatav hõimupäev, kuid tegelikult katab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse koordineeritav soome-ugri rahvaid tutvustav festival juba ühtlaselt kogu oktoobrikuu.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 1. oktoober 2021
- Foto: Pixabay
Veelgi enam. Sest hõimukuu eelõhtul, 30.09 astuvad linnafestivali Tallinn Music Week raames toimuval Fenno-Ugria õhtul lavale ka soome-ugri rahvaste muusikapärandit tutvustavad ansamblid. (v.t. lingid allpool)
Koostöö TMW festivaliga algas 2015. aastal, mil Obinitsa kandis soome-ugri kultuuripealinna tiitlit ning sestsaati on Fenno-Ugria Asutus ka omanimelist õhtut sisustanud. Käesolev on kolmas taoline, mil paneme kokku päris oma kontserdikava.
TMW festivali käivitaja Helen Silda sõnul on Fenno-Ugria õhtu andnud rahvusvahelisele sündmusele juurde väga olulise lisavärvingu.
“Fenno-Ugria laval esinenud artistid on kõik ääretult põnevad ja seetõttu on neid kontserte ka huviga jälgitud. Korraldajatena saime aga välisdelegaatidele ja kohalikele festivalikülalistele tutvustada eesti muusikakultuuri avaramas kontekstis,” täpsustab Sildna.
Fenno-Ugria Asutuse tegevjuhi Kadi Raudalaineni sõnul lähtuti käesoleval aastal soome-ugri esinejaid valides kolmes aspektist.
“Ennekõike soovime tutvustada soome-ugri pärimusmuusika ansambleid rahvusvahelisel areenil, viies nad kokku festivalikorraldajate, kultuuriettevõtjate ja plaaditootjatega. Oluline on ka näidata väliskülalistele Eestit kui üht soome-ugri maad ning seeläbi suurendada ka Eesti muusikapubliku huvi sugulasrahvaste vastu,” loetles Raudalainen.
Kuna koroonaviirusest tulenevate piirangute tõttu oli Venemaa muusikuid jätkuvalt keeruline kutsuda, on seekordse Fenno-Ugria õhtu keskmes saami, eesti ja soome ansamblid, kes kõik tõlgendavad omas võtmes pärimusmuusikat.
Esmakordselt on FU laval ungarlased. Venemaa soome-ugri rahvaid (marid, udmurdid) esindavad Eestis elavad ja töötavad etnomusikoloogid-etnograafid.
Hõimupäevad 2021 keskendub loodusele
Sel aastal kannavad Hõimupäevad pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Teema läbib nii filme kui näituseid, ent pikemalt käsitletakse põlisrahvaid ja nende traditsioonilist elukeskkonda Hõimupäevade konverentsil (14.10).
Filmiporgamm toob kinodesse kolm rahvusvaheliselt suurt tähelepanu pälvinud dokumentaalfilmi, millest üks on valminud Eesti osalusel.
· „Ivanna elu“ (2021) – noore neenetsi naise elusaatusest muutuvas maailmas;
· “Seitse laulu tundrast” (2000) – neenetsite traditsioonilist elu tutvustav täispikk linateos;
· “Anerca – elu hingus” (2020) – vaatleb Arktika põlisrahvastega toimuvaid muutusi läbi isikliku vaatevinkli.
Filmid linastuvad Tallinnas kinos Artis ja Tartu Elektriteatris. Osa filmiseansse on tasuta. Täpsem info www.fennougria.ee ja kinode koduleheküljel. NB! Filme on võimalik ka Artis koolikino programmi raames eraldi vaatamiseks tellida.
Muusikat jagub muidugi ka
Põlisrahvastele ja loodusele on pühendatud ka hõimupäevade peakontserdid, mis toimuvad laupäeval, 16.10 Tallinnas Vaba Laval ja pühapäeval, 17.10 Tartus Eesti Rahva Muuseumis.
Esinejate hulgas on Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ning Eesti enda murdealade folklooriansamblid ja solistid. Külalisi on oodata Lätist, Ungarist ja Soomest. Teiste hulgas on väga oodatud Skandinieki – liivlaste folklooriansambel, taaskohtumise Eestis õppinud ja tegutsenud laulja Julgi Staltega (Tulli Lum), ida-ungari alade arhailist laulu- ja tantsukultuuri tutvustav Borsa, vadja pärimust hoidev Maaväči ja teised.
Rõõmuga tõdeme, et paljud koosseisud ühendavad erinevaid põlvkondi, nii musitseerivad koos lapsed, nende lapsed ja ka nende vanemad.
Tallinnas kulmineeruv Hõimupäeva õhtu on aga naiste päralt: Jazzkaarega koostöös toome Sügisjazzi sarjas publiku ette vokaalansambli Tuuletar – Soome etnomuusika uue särava tähe. Päeva lõpetab Eesti duo Ruut. Piletid on müügil!
Nagu ikka, on programmis hõimurahvastele ja murdekeeltele pühendatud kirjanduslik kolmapäev ja hulgaliselt näitusi, millest mitmed on valminud just selleks puhuks. Kõik on kenasti ja värviliselt kirjas Fenno-Ugria kodulehel: www.fennougria.ee
Milles uba?
Hõimupäevi tähistatakse Eestis juba üle 30 aasta, algsetest folkloorikontsertidest on välja kasvanud suur üritustesari, millega on kaasa tulnud väga paljud kultuuriorganisatsioonid üle Eesti. Lähtuvalt oludest ja aja nõuetest ei ole küll praegu enam nii palju külalisi kui varem, seevastu videosillad saavad ühendada soome-ugri maailma eri paiku pareminigi. Kõige olulisem eesmärk – tutvustada sugulasrahvaid koolinoortele on olnud fookuses alati.
Siit ka meie üleskutse: korralda ka ise hõimupäevi!
Kutsume kõiki Eesti kultuuriorganisatsioone, koole ja vabaühendusi üles tutvustama hõimurahvaid ja pühendama mõne sügisese tegevuse hõimupäevale. Võimalusi on mitmeid: korraldada kontserte, tellida rändnäituseid või kohtumisõhtuid, tutvustada kirjandust, viia läbi temaatilisi koolitunde. Üheskoos tegutsedes kujuneb hõimupäevast kõikjal Eestis meeldejääv pidupäev, mis avardab meie teadmisi hõimurahvastest ning süvendab huvi rahvusliku kultuuripärandi vastu!
Kadi Raudalainen
kadi@fennougria.ee
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta