„Poeme põhku!” ütles üks põrsake teistele, sest ta teadis, et seal on soe ja mõnus. Esialgu oli ta ehitanud küll kõigest põhupakimaja, mis teadagi… kaua vastu ei pidanud. Aga peagi selgus, et kui põhk saviga katta, saab sellest väärt kodu.
- Ehitus ja renoveerimine
- Terve Elu Ökokalender 2009 (Sven Aluste)
- 31. august 2008
Et saavutada loomulikku sisekliimat, milles tunneme end kõige paremini, on tarvis ehitada naturaalseid materjale kasutades. Üheks ehitusmaterjaliks on olnud kasutusel põhupakk, millest ehitati esimene maja juba XX sajandi algul. Põhku ja savi segades on ehitatud aga juba mitusada aastat, seega ei ole tegu millegi uue ja enneolematuga.
Põhupakki kasutatakse nii kandva seinamaterjalina kui ka karkassivahelise soojustusena. Põhuseinal on väga head soojus- ja heliisolatsiooni omadused. Mikrokliima on põhumajas kvaliteetne just tänu paksule savikihile, mis õhuniiskuse stabiilselt normis hoiab.
Põhuehitusele lisab väärtust ehitusprotsessist saadav emotsioon ning võimalus luua selliseid vorme ja pinnalaotusi, nagu meeldib. Lihtne on ehitada ümaravormilisi hooneid, sügavaid aknaorve ja seintesse nišše just tänu seina paksusele ja heale töödeldavusele. Tulemus on ilus, tervislik, soe ja energiasäästlik.
Nii et ehitades põhust, mis on krohvitud igast küljest savi või lubjaga, saavutame tulemuse, mis annab meile soojapidavate, tule- ja tuulekindlate seintega vastupidava maja, milles on rõõm elada.
Sven Aluste - MTÜ Equilibre
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta