Lincona ning põrandakatete tootja Tarkett viisid 2021. aastal läbi PVC-katete paigaldusjääkide kokku kogumise ja ümber töötlemisse suunamise pilootprojekti Restart®, milles osales majatehas Harmet. Aastal 2022 laieneb ReStart programm ka kõigile teistele ettevõtetele ja objektidele, kus tekib PVC-katete paigaldusjääke.

Lincona tegevjuhi Sven Erslingi sõnul on kogemus seni näidanud, et enamasti jääb PVC-katete paigaldusest üle 5-10% puhtaid lõikejääke, mis visatakse ehitusprügi hulka. „Ainuüksi Euroopas tekkis 2020. aastal 7 miljonit ruutmeetrit PVC-katete jääke. Selle kogusega saaks katta peaaegu kogu Vilsandi saare,“ ütles Ersling.

Kuigi Eesti kogused ei ole Euroopa mastaabis võrreldavad, peame oluliseks pakkuda oma klientidele võimalust jäägid kokku koguda ning tagasi tootmisesse suunata. „Restart pilootprojekt oli koos majatehasega Harmet väga edukas, mis julgustab meid laiendama programmi ka kõikidele teistele tellijatele ja peatöövõtjatele, kes paigaldavad PVC-katted ja soovivad puhtad lõikejäägid taas ringlusesse saata,“ selgitas Ersling.

Alates 2011. aastast tegutseb Tarkett selle nimel, et võimalikult palju ressurssi taaskasutada ja ringlusesse võtta. „ReStart programmi käigus oleme viimase kümne aasta jooksul kokku kogunud 105 000 tonni PVC-katteid, linoleumi ja vaipkatete materjali, millest on taas ringlusesse jõudnud 136 miljonit ruutmeetrit põrandakatteid. Keskmiselt sisaldavad Tarketti homogeensed PVC-katted juba 25% ümbertöödeldud materjali,“ selgitas Tarkett Eesti müügijuht Meelis Mooses.

Restart pilootprojektiga liitunud Eesti suurimas majatehases Harmetis paigaldatakse igal aastal 75 000 ruutmeetrit PVC-katteid. „Paigaldatud katetest ligikaudu 4% on läinud kulusse. Koostöös Restart programmiga suudame selle 4%, mis teeb aastas 3000 ruutmeetrit, suunata jätkusuutlikumale tootmisele,“ ütles Harmeti tehasejuht Rauno Loonurm.

Kuigi hetkel kogutakse Eestis ainult homogeensete PVC-katete jääke, saab tulevikus koguda ka heterogeensete katete ja linoleumi paigaldusjääke. „Analüüsisime põhjalikult, et piisavalt suure koguse ja mõistliku sagedusega siinsete jääkide transportimine Rootsi, Ronnebys asuvasse ümbertöötlustehasesse on mõistlik ja ei tekita keskkonnale lisakoormust. Ehitus- ja paigaldusettevõtted saavad täna teha rohelisemaid valikuid kui kunagi varem ja on oodatud liituma Restart programmiga,“ lisas Ersling.

Vaata videot lisainfoga siit.