Bioneer uuris feng shui konsultandilt ja õpetajalt Pavel Frolovilt, kui tõsiselt idamaist teadust põhjamaises Eestis võtta saab.

Mida tähendab teie jaoks feng shui?

Minu jaoks tähendab feng shui huvitavat teadust, mille kõrgemaid sfääre alles puudutan. Võrdleksin seda õpetust väikese lapsega. Laps siseneb teie majja isegi siis, kui teie majas ei ole tehtud peent ja suursugust remonti, kui teie toas ei televiisorit, aga ainult siis tuleb ta teie juurde, kui tal on teie juures mõnus ja turvaline - kui ümbrus on täidetud elujõu ja energiaga. Minu jaoks on feng shui nagu loodusseadused - see on informatsioon, areng meie ümber, mida on huvitav tähele panna ja järgida. Niisiis, minu jaoks on feng shui kõik see, mis on meie ümber - see on elu ise. 

Kas tänapäeva inimesel on oluline teada feng shui printstiipe?

Feng shui on tekkinud iidsetel aegadel elu ringkäigu jälgimise ja tähelepanemise teel. See on füüsiline mõju, mida avaldavad meile meid ümbritsevad objektid. Samuti on psühholoogiline mõjutus informatsioonist meie ümber ja kosmilise energia mõju. Kasulik teada feng shui seadusi ja kasutada neid oma igapäevases elus. Vastasel juhul, seadusi mitte teades võib juhtuda, et astume ühele ja samale “rehale” ja kahjustame end tõsiselt. Sest tegelikult seaduste mittetundmine ei vabasta meid vastutusest. Kui inimene magab pidevalt tala all, ärkab ta peavaluga, ükskõik kas teab feng shui printsiipe või ei. Kui  te töökohal istute näoga mittesobivas suunas, siis töö läheb edasi tunduvalt aeglasemalt, energiat kasutatakse rohkem, ideid tuleb vähem ja lisaks võivad kaasneda pikemad tööalased ebaõnnestumised. Ei tasu alahinnata päikese aktiivsuse mõju erinevates taeva punktides ja seoses magnetväljaga. Feng shui seadused lihtsalt kinnitavad seda, mis niikuinii eksisteerib looduses. Meie vanaemad teadsid alateadvuse ja eeskuju tasandil, aga hiinlased panid selle täpsesse ja kindlasse õpetusse ja säilitasid seda, nii et meil on võimalik nendelt ammustelt tähelepanekutelt õppust võtta.  

Kas on võimalik kasutada feng shuid meie piirkonnas või on see ikkagi rohkem hiinapärane ja neile omane?

Siin tuleb päris suur vahe sisse selles, kui sügavalt me mõistame feng shuid. On sellised seadusi, mis on seotud spetsiaalsete klimaatiliste tingimustega või rahvuslike traditsioonidega ja neid kasutatakse ainult Hiinas. Peale rahvuslike või piirkonna looduslike traditsioonide on väga palju seadusi, mis töötavad nii Eestis kui ma mujal maailmas.  

Selleks, et aru saada, millised printsiibid mõjuvad ja millised mitte, tuleb seda teadust tundma õppida väga põhjalikult. Nõnda, nagu seda tavaliselt mõistetakse Euroopas, on pealiskaudne. Sellepärast on tekkinud üldine arusaamine feng shuist kui millestki väga eksootilisest ja mittevajalikust, aga see ei ole nii. Feng shui on väga täpne teadus, nagu matemaatika või füüsika.  

Mis võib juhtuda, kui elada sellises majas, mis on feng shui mõistes valesti organiseeritud?

Võib-olla väike ebaedu, aga järgneda võib ka järsk ebaõnnestumiste laine. Tuleb aru saada, et energia koguneb. Ta võib ilmneda kohe ühe sündmusena, aga võib ilmneda ka paari aasta pärast - resultaat sellest ei muutu. Naljatleda energiaga ei ole vaja. Näiteks piisab teil koju tuua söögilaud, mis sarnaneb baariletile, ja peres ning tõenäoliselt perekond laguneb. Ei usu - võite järele proovida. Kui istute töölaua ääres seljaga ukse poole, märkate peagi, et pinge hakkab tõusma ja tervis jääb nõrgemaks.  Veel näiteks, et kui välisuks on vales suunas, siis teie raha hakkab kodunt välja minema. Mõnikord juhtub, et mõju ei ilmne kohe, aga sel juhul inimene maksab oma jõuga - energia ja tervis kaovad.  

Kas feng shui mõju on suunatud rohkem kehale või hingele?

Feng shui mõjub kõigele korraga. Siin ei ole võimalik eristada - tervis saab olla ainult siis, kui on korras ja paigas inimese sisemine maailm. Kui meil ei ole ümbruskonnas mugav, siis kannatab ka keha, kannatavad tunded, psüühika. Feng shui on loodud aitama inimest organiseerida ümbritsevat nii, et oleks mugav, komfortne ja õige tunne. Ja siis on nii füüsilises kehas kui hinges hea.  

Kas feng shuid võiks õppida ainult raamatutest või võiks osaleda kindlasti ka kursustel?

Kui te soovite teada mõnda feng shui põhimõtet ja lihtsal tasandil, siis piisab raamatutest, aga nii palju, kui mulle on teada, võib enamusest feng shui raamatutest sattuda ainult segadusse, sest puuduvad teadmised võtmeküsimuste alal ja neid teadmisi võivad anda ainult juhendajad. Teoreetiliselt võib saada ka arstiks raamatute põhjal, aga see on ainult teoorias. Me saame ju aru, et arstiks on vaja õppida, mitte lihtsalt mõnda meditsiinialast raamatut lugeda. Feng shui spetsialist on ümbritseva keskkonna arst. Selleks, et avaldada väikestki mõju majale, tuleb põhjalikult analüüsida ja teha järeldusi. Inimese saatus ei ole mänguasi.  

Millal on hädavajalik pöörduda feng shui spetsialisti poole ja millal on võimalik ise hakkama saada?

Kui te teate, kuidas oma elu muuta, võite kasutada lihtsaid feng shui põhimõtteid, aga vastutus selle eest, milline on tulemus, jääb teie enda kanda. Spetsialiste on samuti erinevaid - võite kohtuda ka jutumärkides spetsialistiga. Niisiis, kui teil lekib kraan, siis te kutsute ju santehniku, kuigi mõnikord saate probleemi ka ise lahendatud. Kui televiisor läheb katki, viite selle remonti. Ma arvan, et nõnda on õige, sest spetsialist, olenemata sellest, mis ala spetsialist ta on, annab oma erialases töös endast parima.   

Rohkem infot kodulehel www.zenstudio.ee