Kuigi paljud inimesed liiguvad kontoritesse tööle tagasi, on palju ka neid, kelle jaoks on kodukontoris töötamine muutunud uueks normaalsuseks. Sisekujundaja Dace Stabulniece annab nõu, kuidas valida selleks parim sisustus, et tagada efektiivsus ning vaimne ja füüsiline heaolu.
- Tarbimine ja tervis
- 30. mai 2020
- Fotod: Pressifotod
Struktureeritud töökeskkond vajab läbimõeldud planeeringut
Tavapäraselt paigutatakse laud akna alla, et loomulik päevavalgus saaks stimuleerida töötegemist ega oleks silmadele liialt kurnav. Loodusliku valgusallika puudumisel tuleks aga lambi paigutus hoolikalt läbi mõelda. „Ajutise kodukontori loomisel on hea soovitus luua avatud töökeskkond, mida on kerge ülejäänud ruumist eraldada. Kui probleemiks pole ruumipuudus, siis on kasulik luua kontor ruumi keskele, keskendudes interjööri kompositsioonile,“ soovitas Stabulniece.
Sisekujundaja sõnul tasub mugava ning korrapärase ruumi saavutamiseks pöörata tähelepanu laua ja riiulite organiseerimisele, igal asjal võiks olla oma kindel koht.
„Selleks on hea kasutada dokumentide hoiustamiseks erinevaid kaustu. Samuti ei tasu unustada väikseid elemente nagu prügikast ja pliiatsitops. Ideede üleskirjutamiseks sobib ideaalselt pisem tahvel ning märkmepaberid, mida saab mugavalt paigutada riiulitele. Populaarsed on ka metallist seinavõrgud, kuhu on võimalik kinnitada märkmelehti. Sama funktsiooni täidab ka korgi materjalist plakat, mis on lisaks ka mürasummutava efektiga,” jagas sisekujundaja soovitusi.
Tervist toetav töökeskkond ja ergonoomiline mööbel
Töö sisu ning inimeste individuaalsed vajadused mõjutavad kõige enam kodu interjööri. Moderne ning ergonoomiline töölaud on oluline element kodukontoris. Sisekujundaja sõnul on eriti mugavad just reguleeritavad lauad, kus on võimalik teha tööd ka seistes, pakkudes puhkust seljale ning leevendades pingeid õlavöötmes.
„Ajutise kodukontori puhul on hea kasutada näiteks kokkukäivat mööblit. Toonide ning materjalide poolest on hetkel populaarsed valged ning mustad värvid, samuti puittekstuurid,“ vihjas Stabulniece.
Sisekujundaja kohaselt on kõige olulisem osa kodukontorist mugav ning ergonoomiline töötool, mida annab vastavalt kasutajale reguleerida ning aitab seeläbi vältida ülekoormust seljas ja ka silmades. „Tool võiks olla hingavast materjalist: kunst- või pärisnahast, polüestrist, akrüülist või spetsiaalsest ergonoomilisest plastist. Tooli alla võiks muretseda ka plastikust mati, et vältida kriime ning muid kahjustusi põrandal,“ lausus spetsialist.
Heaolu tagavad värvid
„Pole olemas ühte õiget värvikombinatsiooni, mis kodukontori loomisel valida, vaid kõik sõltub individuaalsetest eelistustest ning meeleoludest. Oluline on mõista, mis aitab kaasa töö produktiivsusele ning mis pärsib seda,“ sõnas sisekujundaja, lisades , et neutraalne värvivalik on pikas perspektiivis kõige mõistlikum - klassikaline valge, puidutekstuurid, looduslähedased toonid. Julgematele soovitab Stabulniece kontraste, värskendavat sooja tooni intensiivse varjundiga: taevasinine, sidrunikollane, samblaroheline. Erksad toonid võivad kiiremini häirima hakata, neid oleks hea kasutada kergesti asendatavate aktsentidena. Asjakohased värvid nagu must ning valge on alati moes ning neid on hea kasutada hoolikalt valitud elementide rõhutamisel.
Väiksed elemendid annavad ruumile palju juurde
Aktsendid ning väiksed elemendid annavad ruumile juurde personaalsust ning emotsioone. Samuti muudavad taimed ruumi elavamaks ning sobivad pea igasse interjööri. Kontorisse sobivad ideaalselt sukulendid, mis on viimastel aastatel eriti populaarseks saanud, kuna nad ei vaja palju hoolt ning näevad väga ilusad välja just dekoratiivsetes lillepottides. Samuti kaktus, mille roheline toon sobib suurepäraselt pea iga kompositsiooniga, ning teravate okastega taim, mis oma graatsilise välimusega loob kena efekti.
„Igat taime saab kohandada vastavalt oma maitsele, kuid kindlasti tuleb meeles pidada, et taimede atraktiivsuse säilimine nõuab ka nende eest korrapärast hoolitsemist,“ rõhutas Stabulniece.
Lisaks võib mõelda ka personaalsetele sümbolitele, medalitele, plakatitele ja fotodele, mis sobivad ideaalselt emotsiooni loomiseks. „Need annavad toale juurde harmooniat ja loovad meeldiva atmosfääri töö tegemiseks.“
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta