15. oktoobril lõppenud Prototroni rahastu järjekordses taotlusvoorus esitati kokku 152 nutikat prototüübiideed, millest selgelt eristusid tugevad rohetehnoloogia lahendused.

Mentorkohtumiste käigus välja valitud tugevaimad meeskonnad saavad võimaluse oma ideed ekspertkogu ees kaitsta 13. novembril. Prototroni eksperkogu liikmed on Priit Alamäe (Nortal), Jaak Raie (Tehnopol), Robert Kitt (Swedbank), Jaanus Tamm (Defendec), Yrjö Ojasaar (Solon Partners), Andrus Oks (SmartCap), Margus Uudam (EstVCA) ja Madis Raukas (TTÜ).

“Kuigi rahastame kokku nelja valdkonna ideid, on varasemad voorud toonud valdavalt IKT ja elektroonikapõhiseid lahendusi. Seega on mul väga hea meel, et edasiviivad rohetehnoloogia lahendused võivad peagi esimeste prototüüpideni jõuda,“ rääkis rahastu tegevjuht Siim Lepisk. Tema sõnul on uue ja kasvava trendina lisandunud viimastesse voorudesse 3D printimisega seotud ideed.

„Igal juhul on esitatud ideede valdkondadepaljusus igati tervitatav,“ lisas Lepisk ja märkis, et seekordses voorus on mitmeid tugevaid meeskondi, kus kaetud on nii äriline kui tehnilise lahenduse pool.

Swedbanki tegevdirektor Robert Kitt märgib: “Prototroni viimased voorud on toonud väga mitmekesise valiku ideid ja taotluste arv on olnud püsivalt rõõmustaval tasemel, 100-200 vooru kohta. Oleme avatud kaasama Prototroni ka teiste ettevõtete toetust, et soodustada suurettevõtete koostööd tõuget vajavate alustavate ettevõtetega Eestis. Tänased algusfaasis tooteideed võivad olla järgmised ja järgmised homsed Eesti edulood.“

Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak lisas: “Mul on heameel näha ka Prototroni avalikus voorus mitmeid tugevaid teaduspõhiseid TTÜ meeskondi lahendamas praktilisi väljakutseid. Näiteks pälvivad tähelepanu tugevad meeskonnad, kes kasutavad andmeanalüüsiks masinõpet, olgu see siis inimorganismi või meeskonnatöö tasandil.”

Järgmiseks lähevad kõik esitatud ideed eelhindamisele, seejärel valitakse oktoobri lõpuks välja TOP20 parimad meeskonnad. Tallinna Teaduspargi Tehnopol juht Jaak Raie sõnul on TOP20 väljavalimine suureks väljakutseks, kuna tugevaid taotlusi on seekord palju. „Kindlasti eelistame meeskondi, kelle lahendatav probleem omab ühiskondlikult suurimat mõju. Meeskondadest TOP10 väljavalimisse oleme lisaks Tehnopoli mentoritele kaasanud ka erinevaid väliseksperte ja investoreid.”

Prototron on 2012. aastal Swedbanki, Tallinna Teaduspargi Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikooli asutatud rahastu, mille eesmärgiks on toetada alustavaid ettevõtjaid ja leiutajaid rahaliselt esimese töötava tootenäidise ehk prototüübi väljatöötamisel. Prototroni rahastule on senistes taotlusvoorudes esitatud kokku üle 1100 nutika idee, kokku on rahastatud 25 projekti enam kui 310 000 euro ulatuses. Prototron pärjati hiljutisel ettevõtlusgalal ka „Ettevõtluse edendaja 2015“ tiitliga.

Järgmine Prototroni taotlusvoor on juba käimas, ideesid ootame 15. märtsini 2016.