Maaülikooli teadlaste uued ja huvitavad leiud heidavad valgust ämblike, ämblikulaadsete ja jooksiklaste rikkusele Eesti rannikualadel Euroopa Liidu tasandil olulistes elupaikades. Projektid SHOWCASE ja LIFE sidusad pärandniidud tuvastasid 44 uut lülijalgsete liiki Eesti ranniku erinevates elupaikades.

44 seni Eestis registreerimata lülijalgsete liiki on esitatud ajakirjas Check List avaldatud artiklis. Mõned neist uutest liikidest on uute teadmiste ja oskuste ning hiljutiste taksonoomiliste läbivaatuste tulemused. Mõnede liikide esinemine Eesti ranniku elupaikades võib intrigeerivalt viidata võimalikele kliimamuutustest tingitud liikide levikuala muutustele põhja suunas, selgitas maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli teadur Indrek Melts.

"See uuring kinnitab, et loodushoiu seisukohalt on oluline ka maapinnal elutsevate lülijalgsete järjepidev seire ja elupaikade sobivuse hindamine erinevatele taksonoomilistele rühmadele ning seda kõike just ülemaailmsete muutuste kontekstis," ütles Melts.

Horisont 2020 projekt SHOWCASE ja LIFE+ Nature projekt „LIFE  sidusad pärandniidud“ panustasid oluliselt uute lülijalgsete leidude avastamisele ja kirjeldamisele Eesti ranniku erinevates elupaikades, kus Eesti Maaülikooli töötajad registreerisid:
- 14 uut ämblikuliiki kokku 5161 isendist ja 125 liigist (~40% kogu Eesti ämblikuliikidest);
- 11 uut ämblikulaadse Prostigmata liiki ligikaudu 680 isendist;
- 20 uut ämblikulaadse Mesostigmata liiki rohkem kui 3000 isendist;
- 1 uue jooksiklase kokku 4011 isendist ja 92 liigist (~30% kogu Eesti jooksiklaste liikidest).

Teadlased tänavad kõiki väli- ja laboritööde abilisi, Keskkonnaametit ning maaomanikke ja -hooldajaid, kes andsid loa nende projektide välitöödeks!