Rahakoti otstarvet teab tänapäeval vast iga inimene, kes raha käes hoidnud on. Aga kas sa teadsid, et terminit „rahakott“ (wallet inglise keeles) kasutati juba esimesel sajandil pKr ning et alguses hoiti rahakotis ka teisi asju peale raha?
- Majandus
- Triin Pinka, Bioneeri vabatahtlik (www.munditasku.ee)
- 31. detsember 2010
Pilk ajalukku
Tänapäeval mõistame rahakoti all õhukest lamedat vutlarilaadset asja, mis majutab sularaha, pangakaarte, isikut tõendavat dokumenti, juhiluba ja näiteks visiitkaarte. Iidsetel aegadel oli rahakott nahast valmistatud rohkem suurema koti mõõtu tarbeese.
Klassitsismi õpetlased kirjutasid, et rahakott oli tihti ka vaese mehe kott, mis oli täidetud toidumoonaga nagu näiteks leib. Praegu on meil rahakotid, et hoida kuskil raha, mille eest poest süüa osta või maksta lennukipileti eest, kui reisile lähed. Vanadel aegadel aga hoidsid need kotid põhimõtteliselt inimesi elus kui tuli pikki vahemaid jalgsi rännata.
Ühiskonna arenedes leiutati ka valuuta. Selle asemel, et kulda endaga kaasas tassida ja seda toidu või muu vajaliku vastu vahetada, hakkasid inimesed metallmünte kasutama. Reisijatele muutus vahetuskauba endaga kaasas vedamine oluliselt kergemaks, sest mündid ei kaalunud nii palju ja rahakott omandas tänapäevase tähenduse.
19. sajandil hoiti tavaliselt vööl kantavas rahakotis peale müntide veel näiteks kuivatatud liha (et reisides saaks kiiresti midagi hamba alla pista), väikeseid väärtesemeid ja muid pisiesemeid.
Tulles tasapisi tänapäeva
Rahakott, mis välimuselt juba tänapäevast rahakotti hakkab meenutama, leiutati alles 17. sajandil peale paberraha käibele võtmist. Esimesed rahakotid tehti lehma- või hobusenahast ja neis oli väike tasku, kus inimesed oma identifitseerimiskaarti hoidsid.
Praegused sahtlitega rahakotid võeti kasutusele 1950ndatel aastatel, samal ajal ilmusid ka esimesed krediitkaardid. 20 sajandi lõpus muutus rahakottide välimus juba tähtsamaks kui nende funktsionaalsus. Tehti kõikvõimaliku disainiga rahakotte.
21. sajandil mahutavad rahakotid vaat et ainult pangakaarte. Inimesed on nii mugavaks läinud, et poes käies eriti enam sularahas maksta ei taheta.
Et taskuvargad ei pääseks ligi meie rahakottidele on võimalik osta ka spetsiaalse ketiga rahakotte, mis kinnitatakse pükste külge. Tegelikult leiutati sellised rahakotid algselt mootorratturitele, kes kippusid raha ära kaotama.
Teeme ise mündikoti
Kuna meie uueks valuutaks on euro ning suuremal osal inimestel saab sularahana münte rohkem olema kui paberraha, siis jagame ühte lihtsat õpetust, kuidas ise omale mündikotti valmistada:
Asjad mida mündikoti tegemiseks vajad:
- riie
- käärid
- nõel
- kangaga sobivat tooni niit
- nöör
- triikraud
Allikas: www.wallets.org
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta