11. - 15. juunil 2017. aastal toimus Aegna saarel rahvusvaheline Läänemere teemaline laager. Kohale tuli inimesi Eestist, Soomest ja Venemaalt, kokku 40 noort ja kuus juhendajat. Esimese tegevusena viidi kõik laagrilised Kukuklubi restorani lõunale.
- Keskkonnaharidus
- Tekst ja pildid: Norman Aasma, Bioneer.ee vabatahtlik kaasautor
- 13. august 2017
- Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Laager jätkus Tallinna vanalinna ekskursiooniga, mida viis läbi keskkonnaprojektide ja -hariduse osakonna juhataja Gennadi Gramberg. Kõigile välismaalastele meeldis tuur ja meie ilus vanalinn avaldas neile sügavat muljet, vaatamata sellele, et sellel päeval oli väga kehv ja külm ilm.
Õhtuks jõudsime Rohuneeme sadamast kahe kaatriga kõik õnnelikult Aegna saarele. Esimese saarepealse tegevusena jaotati osalejad neljakohalistesse kämpingutesse kolme kaupa nii, et ühes kämpingus oleks mitme erineva rahvuse esindaja. Päeva lõpetas riigi toidu tutvustus, mis kujutas endast seda, et iga riigi esindaja ostis ja tõi kohale oma maa toodangut, sealhulgas nii sööki kui ka jooki.
Algul tundus, et eestlased katsid kõige uhkema toidulaua, kuid kahjuks jäime soomlastele siiski kõvasti alla. Soomlaste trumbiks olid erinevad saiatooted ja jõhvikajook. Mulle meeldisid nende täidistega saiatooted. Vaatamata soomlaste rikkalikule valikule, maitses nii venelastele kui ka soomlastele tohutult ka eestlaste toit, eriti Kalevi toodang „Mõnus Maius”. Kõige vähem pakkusid noortele huvi sprotid. Venelaste trumbiks olid kuivikud.
Teisel päeval oli kell kaheksa hommikul ametlik äratus, kuid kuna kõik laagrilised olid eelmisest päevast väsinud, ärkasime kell üheksa, et päeva hommikusöögiga alustada. Kohapealsetel kokkadel oli palju peavalu, sest nad pidid valmistama kolm erinevat toitu järgnevatele gruppidele: tavasööjatele, veganitele ja gluteiinitalumatusega inimestele. Neil oli palju tegemist, et jälgida, et iga inimene valiks õige toidu. Abiks oli iga toidukategooria osalejate nimekiri. Tihti juhtus nii, et tavasööjate seas tekkis nii mõnelgi soov maitsta veganite või gluteiinitalumatusega noorte toitu.
Teine kohapealne päev jätkus ekskursiooniga mööda Aegna saart, mille giid oli üks aastaringselt saarel elav mees. Ekskursioon kestis mitu tundi ja selle aja jooksul sai saarest väga hea ülevaate. Vaatamata sellele, et olen ise saarel eelnevalt neli korda käinud, kuulsin nii mõndagi uut ja huvitavat, mida mällu talletada.
Kahjuks ei näinud me ringkäigu jooksul ühtegi looma, kuigi neid pidi saarel hulganisti leiduma. Nägime ainult mitmeid metssigade tegevusjälgi. Giidi sõnul pidavat neid seal palju olema. Hetke seisuga elab Aegna saarel seitse metssiga. Kohalikud kütid on võtnud eesmärgiks metssigadest jäädavalt lahti saada, sest nad tekitavad paksu pahandust. Saime veel teada, et Aegna saarel on kokku 24 kinnistut ja muidugi mitmeid sõjaaja jälgi.
Sama päeva pärastlõunal käisime Eesti Loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja Lennart Lennukiga rannas mereveest mereelukaid kahvadega püüdmas ning hiljem kõik koos identifitseerisime neid ja vajadusel kasutamise mikroskoobi abi. See oli väga põnev töötuba ja andis juurde palju teadmisi mereelusolenditest ning -taimestikust. Päev lõppes grillimisega, mis kestis varajaste hommikutundideni.
Uus päev algas tavapäraselt. Pärast hommikusööki saime parajalt vaba aega, et ennast ette valmistada molluskite töötoaks Tartu Keskkonnahariduse Keskuse bioloogi Annelie Ehlvestiga. Töötuba kujutas endast tigude ja nälkjate erinevatest kohtadest kogumist ning hiljem vaatlesime ja tuvastasime neid mikroskoopide abil. Tegevus oli väga huvitav. Pärast lõunasööki sai soovi korral veel tigusid uurida ja juhendajaga vestelda. Samas võis minna ka kämpingutesse, kuna ilm oli tollel päeval päris kehv.
Õhtusöögi järel pidi aset leidma Läänemere keskkonnaalane loeng, mida pidi läbi viima üks Venemaa juhendaja, kuid kuna loeng oleks toimunud õues, mil parasjagu sadas tugevalt vihma, jäeti plaanitud üritus ära. Kõik laagrilised said nautida vaba aega. Julged ja vihmatrotsijad inimesed otsustasid isegi ujuma minna.
Laagri eelviimane päev algas nagu alati kella üheksase hommikusöögiga. Edasi jaotati kõik osalejad kaheks grupiks – üks osa läks linnuhuvilise Tõnu Laasiga saare linde vaatlema, teine grupp läks Eesti osalejate juhendaja Nõmme Loodusmaja töötaja Lada Mehikasega kalu lahkama. Mina sattusin linnuvaatlejate sekka. Tavaliselt toimuvad linnuvaatlused varajastel hommikutundidel. Ebasoodsa kellaajale vaatamata nägime väga erinevaid linde — tiire, kajakaid ja isegi merikotkaid. Merikotkastel pidavat saarel pesa olema.
Lõunasöögi järel tehti vahetus ja linnuvaatlejad said minna kalu lahkama. Kalade lahkamine oli väga arendav ja põnev tegevus. Kaladeks olid meil linask, haug ja lest. Linask oli enamike jaoks uus liik. Kõik murdsid mitukümmend minutit pead, et ilma juhendaja ette ütlemiseta liik ära arvata.
Kalade puhul uurisime eelkõige nende elustiili, vanust, sugu ja püüdsime leida märke võimalikest parasiitidest. Kogutud info läbi arutamise järel anti meile kätte noad ja võimalus kalad lahti lõigata. Enda üllatuseks leidsime ühe kala kõhust teise kala ning linaskil avastasime ka parasiidi, mille tuvastasime küljel oleva mügariku põhjal.
Pärast lahkamist tulid meie laagriplatsile saarel baseeruvad vabatahtlikud päästjad. Nad rääkisid veidike endast, näitasid meile oma varustust ja lasid isegi proovida, kuidas inimest õigesti kanderaamile panna. Õhtupoole toimusid laagri „olümpiamängud”. See on antud laagri traditsiooniline spordivõistlus, kus pannakse proovile nii loogika kui ka füüsiline võimekus.
Olümpiamängude lõppedes korraldati laagri pidulik lõpetamine. Lõpetamisel sai iga osaleja omale ametliku Keskkonnaameti pool väljastatud diplomi, kus olid kõikide laagri juhendajate allkirjad ja mitmete teiste Eesti, Soome ja Venemaa keskkonnaasutuste logod. Kingikotti pandi ka meeneid Keskkonnaameti poolt ja Aegna saare floorat ja faunat tutvustav raamat. Eriauhinna sai ka olümpiamängude võitjameeskond. Pärast auhinnatseremooniat said kõik lasta heal maitsta saare kokkade küpsetisi.
Viimasel päeval oli hommikusöök tund aega varem ja selleks ajaks pidid kõigil olema asjad pakitud, majakesed koristatud ja üleandmisvalmis. Kõhud täis ja toad üle antud, liiguti sadama poole, kus ootasid juba kaatrid. Üleminek sujus päris hästi. Kolme paadi ja mitme edasi-tagasi sõiduga saadi kõik inimesed ja nende asjad mandrile. Rohuneeme lootsisadamas ootas meid juba buss, mis viis edasi Tallinna Sadamasse, kuhu osalejad said oma asjad pakihoidu panna, et minna koos teistega Merepäevi nautima.
Osa seltskonda suundus aga veel vanalinna jalutama. Venemaalt tulnud inimestel oli rohkem aega ilusat Tallinna nautida, kuna nende buss läks alles hilja õhtul. Soomlased said aga ainult üürikest aega ringi vaadata, sest neil lahkus laev pärastlõunal, seetõttu pidid nad juba varem kohal olema.
Kõik osalejad jäid laagriga igati rahule. Leiti uusi sõpru, saadi uusi teadmisi ja nauditi Aegna saare loodust ja ilu. Mulle laager tohutult meeldis. Sain palju uusi teadmisi erinevate teoliikide kohta ja näha linde, kellele igapäevaselt tähelepanu ei pööra. Kohaliku giidi abiga sain saarega veelgi rohkem tuttavaks. Juhendajate väljamõeldud tegevused olid väga harivad ja toredad. Enamikel päevadel sai nautida ka sooja päikesepaistet. Merepäevade külastus oli väga ilus lõpp laagrile.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta