15. aprillil sai alguse Rahvusvaheline Vastuhakk Väljasuremisele (Extinction Rebellion), kui täiesti tavalised inimesed üle maailma enam kui 80 linnas ja 33 riigis võtavad ühe nädala jooksul ette otsustavaid samme, et kutsuda oma valitsusi üles lahendama ökoloogilist -ja kliimakriisi.

Et nende teemadega päriselt tegeletaks, on paljud osalejad valmis riskima oma vabadusega, häirides rahumeelselt maailma pealinnade argirutiini. Plaanitud on mitmeid mittevägivaldseid kodanikuallumatuse aktsioone, mille seas on nii avaliku ruumi hõivamised, teeblokaadid, kunstilised väljendused kui ka spontaansed meeleavaldused.

Liikumise nõudmised on konkreetsed: meie valitsus peab rääkima täit tõde toimuva kriisi kohta, tegema oma tööd selle kiirel lahendamisel ning kaasama rahvast otsustusprotsesside osana.

Extinction Rebellion liikumine on alguse saanud 2018. aasta sügisel Londonist ning sealsetel aktivistidel on Vastuhaku nädalaks plaanis suured ja rahvarohked aktsioonid. Ka Eestis toimub aga sel nädalal iga päev vähemalt üks kliimakriisiga seotud aktsioon.

Vastuhaku Nädal sai alguse esmaspäeva lõunal kell 12 Rahvusooper Estonia ees, kus aktivistid korraldasid sümboolse matusetalituse inimkonna Tulevikule ja Lootusele, sest et tegevus saaks alata, peab lootus surema. Lootus sellesse, et ökoloogiline kriis laheneb iseenesest. Lootus sellesse, et uus valitsus iseenesest sellest aru saab. Lootus sellesse, et kõik senised survemeetodid võiks järsku efektiivseks osutuda. Ärasaatmisele Estonia eest järgnes matuserongkäik läbi linna Toompeale, kus loeti ette Vasthaku deklaratsioon. Deklaratsioonis väljandati rahulolematust valitsuse seniste poliitikatega ning kuulutati kehtetuks ühiskondlik leping, mida valitsus on ühepoolselt rikkunud, suutmata kaitsta kodanike tulevikku kliimamuutuste tagajärgede eest.


Vabatahtlik Madis Vasser: "Loodus sureb viimasena. Lootus peab surema palju varem, et loodusel üldse veel võimalust oleks. Praegused rahvusvahelised lepped ökoloogilise kriisiga tegelemiseks on naeruväärselt nõrgad ning Eesti ambitsioon nende keskel minimaalne."

Üritustega on oodatud liituma kõik rahumeelsed inimesed, kes tunnevad, et keskkonnakriis on nende jaoks oluline teema ning et Eesti valitsus ei ole seda probleemi seni adekvaatselt lahendanud.

Vaata ka ürituse videot siit

Ülejäänud nädala orienteeruv kava on nähtav siit