Rannarahva Muuseum asub koostama uut näitust ja vajab selleks taas randlaste abi. Seekordse näituse nimeks saab olema “Vanad mõrrad” ja eesmärgiks on tutvustada möödunud sajandite enamlevinuma kalapüügivahendi ajalugu.

  • Veemajandus
  • 24. märts 2010
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Eelmise aasta kogumisaktsiooni põhiline rõhk oli nakkevõrkudel. Kogumistöö tulemusel valmis näitus „Võrgu ilu“, mis on Rannarahva Muuseumis rahvale imetlemiseks veel aprilli lõpuni.

Selle aasta kogumistöö käigus loodetakse saada erinevat tüüpi rüsasid ja mõrdasid. Eriti teretulnud on vanad puidust vitstega rüsad ja mõrrad ning erinevat tüüpi vitsmõrrad. Oodatud on igasugused mõrrad: angerja-, silmu- lõhe-, siia-, räime-, vähi- jt mõrrad. Huvi pakuvad ka mõrra juurde kuuluvad esemed nagu mõrra ankrud, mõrralinad, karjaaiad, mõrrahargid, mõrravaiad, mõrra juurde kuulunud tõkked jne. Lisaks on oodatud fotod mõrdadest ja mõrratöödest.

vitsmõrrad (Eesti Rahva Muuseumi fotokogu)
PILDIL: Vitsmõrrad (Eesti Rahva Muuseumi fotokogu.

Kuna seekordne näitus kajastab mõrrapüüki kõikides Eesti veekogudes, on muuseumile oluline ka informatsioon mõrdade paikkondlikest eripäradest. On see siis ainult sellele piirkonnale omane püünis või püünise eripärane nimetus - kõik see informatsioon on muuseumile vajalik.

Rannarahva Muuseum kogub kõike kalandusega ja randlusega seonduvat. Kui Te mõrdade järgi ringi vaadates oma aidaalusest või pööningult leiate kalavõrke, ujukeid, paadivarustust, kaluri riideid, kalandusega seotud dokumente, fotosid või muid temaatilisi asju, siis on muuseum nendest esemetest väga huvitatud.

Igale annetajale on Rannarahva Muuseumi külastamine tasuta, lisaks kingib muuseum igale annetajale väikese raamatu randluse ajaloost. 

Rannarahva Muuseumi kogumistöös kaasa aidata soovijatel palutakse ühendust võtta e-kirja teel või helistada telefonil  60 66 941. Kodulehekülg: www.rannarahvamuuseum.ee