Uus aasta on käes. Inimesed annavad uue aasta lubadusi. Mõni lubab kõhnemaks saada, teine rikkamaks ja kolmas jätab suitsetamist maha. Siinkohal ongi hea küsida, millised võiksid olla keskkonda säästva ellusuhtumise lubadused.

Viin oma teadmised praktikas ellu. Me võime palju teada keskkonna ja sellega seotud probleemide kohta, aga kui me oma teadmisi ellu ei rakenda, siis meie teadmised lähevad tühja. Näiteks, kui me teame, et vahtplastist pakenditega ei ole hiljem midagi peale hakata, aga ikka ostame sellesse pakendatud toitu, siis ei ole meie teadmisest praktilist kasu.

Ostan vähem pakendeid. Näiteks selle asemel, et osta iga päev pool leiba kilepakendis, võiks osta ühe suure leiva igal teisel päeval.

Jätan mittevajalikud asjad poodi. Pean meeles, et asjad aitavad elada, mitte ei elata asjade nimel.

Viin ennast paremini kurssi jäätmete äraandmise võimalustega. Võib-olla tasuks külastada jäätmejaama ja uurida, kas te olete ikka lõpuni informeeritud, mida jäätmejaama tagastada saab. Näiteks paljud inimesed ei tea, et jäätmejaama tuleks viia ka väiksemamõõduline mittetöötav kodutehnika. Jäätmejaamad ei ole ainult külmikute ja televiisorite jaoks. Endale tasub selgeks teha ka pakendikonteinerite asukohad kodu lähedal. Vaata kuhuviia.ee. Võib-olla polegi vaja jäätmejaamas käia.

Viin vanad ravimid apteeki või jäätmejaama. Toon selle punkti siinkohal eraldi teemana välja. Kahjuks on vanade ravimite teema üsna vähe kajastust leidnud ja inimesed viskavad endiselt ravimeid vetsupotti või prügikasti.

Kasutan ühiskondlikku transporti. Lisaks keskkonnasäästule annab ühistranspordi eelistamine ka tubli rahalise võidu.

Eelistan kodumaist toitu. Kui võimalik, siis eelistan mahetoitu.

Uurin enne katki läinud asja või riideeseme minema viskamist, kas seda saab parandada või uutmoodi kasutada. Teinekord polegi vaja raha kulutada.Vaatan oma kodus ja töökohas ringi ning uurin võimalusi vee, elektri ja erinevate materjalide säästmiseks. Näiteks kontoris on mõtet kasutada täisprinditud vanade paberite tühja poolt sodipaberina. Koduses majapidamises tasub vaadata üle näiteks wc pott. Mõnikord on majapidamises olemas küll kahesüsteemne pott, aga katlakivi tõttu töötab vaid suurema vee nupp. Siis tasub juba mõelda, kas hakata katlakivi eemaldama või vahetada välja nuppude all olev veesüsteem. Sarnaseid võimalusi on palju.

Hoian inimsuhteid (ka ennast), sest need on sama olulised, kui kogu muu säästmine. Me võime olla vaesed või rikkad, ilusad või mitte nii ilusad, aga kui meil pole inimesi, kellega rõõmu ja muret jagada, siis oleme me õnnetud ja kõik muu tundub tähtsusetu.

Aitan teisi. Inimene ei pea olema rikas, et aidata. Aidata saab ka vabatahtlikuna ning kampaaniate väliselt – näiteks loomade varjupaigas, Uuskasutuskeskuses või mõne eaka lähedase juures.

Luban olla probleemide korral loov. Loov lähenemine ei lase tekkida masendusel.