Paljude filmisõprade südamed võitnud Roy Strideri tee- ja filmiõhtute sari Tartu Keskkonnahariduse Keskuses jätkab ka sel hooajal. Hooaja esimene filmiõhtu toimub kolmapäeval, 6. novembril algusega kell 18.00 Tartu uues loodusmajas aadressil Lille 10.

Esimese filmina tuleb näitamisele 1993. aastal valminud dokumentaalfilm "Vana-aja tulevikutehingud: õppides Ladakh'ilt" ("Ancient Futures: Learning from Ladakh").

Rootsis sündinud keeleteadlase, kirjaniku ja aktivisti Helena Norberg-Hodge samanimelise raamatu järjena sama autori poolt vändatud film viib meid Himaalaja kõrgmäestikus asuvale salapärasele ja romantilisele maale - Ladakhi.

Ladakh ehk Väike Tiibet on iidne budistlik kuningriik, mis täna kuulub India valitsemise alla. Tänu oma geograafilisele isoleeritusele on ladakhlased säilitanud suures osas oma muistse kultuuri ja eluviisi. Ometi on see /status quo/ läinud sajandi üheksakümnendatel aastatel kiiresti muutumas. Kas progress on alati kasulik? Mida tuleks meil kõigil Ladakhi kaduvast kultuurist kõrva taha panna? Milline on selle Kõrgete Mäekurude Maa tulevik?

Roy teeb filmile sobiva sissejuhatuse lühiloengu formaadis, räägib Ladakhiga seoses oma isiklikest muljetest ja mälestustest, pakub ladakhi traditsioonilist teed sül-chaa'd ehk gur-gur teed.

Tähelepanu! Filmiõhtule saabub erilise sündmusena kohale ka ehtne ladakhlane, Ladakhi budistlik õpetaja ja meditatsioonimeister  laama Drupon Sangyas. Laama vastab peale filmi küsimustele ja räägib Ladakhi kultuurist ja eluolust.

Filmil on eestikeelsed subtiitrid. Tere tulemast!

***

Roy Strideri tee- ja filmiõhtute sari viib vaatajad tutvuma maailma eri paikadega. Igal filmiõhtul keskendutakse ühele konkreetsele piirkonnale või riigile, tutvustatakse sealsete inimeste eluolu, kohalikke loodusväärtusi, inimeste suhet loodusega, valitsevaid keskkonnaprobleeme ning vaadatakse piirkonnaga seotud filme.