Selleaastane südamenädal pöörab tähelepanu ülekaalule kui ühele olulisele südamehaiguste riskifaktorile, mis eestlaste seas probleemiks kasvamas.  

Iga aasta aprillis on saanud kenaks traditsiooniks mõelda tavapärasest rohkem oma südame tervisele. Sel aastal 19.-25. aprillini kestval südamenädalal juhivad Tervise Arengu Instituut (TAI), Haigekassa ja Kultuuriministeerium tähelepanu ülekaalule ning sellele, et südame tervise heaks saab ise palju teha.

Ülekaalulisus on Eesti elanike seas kasvav probleem. Kümne aasta jooksul on ülekaaluliste ja rasvunud naiste hulk kasvanud 38%-lt 45%-ni ning meeste hulk 43%-lt 56%-ni ehk meeste ülekaalu probleem suureneb kiiremas tempos kui naiste oma. 

Probleem suureneb meeste seas  

Ülekaalulisi poisse on ligi kaks korda rohkem kui tüdrukuid, vastavalt 12,4% ja 6,5%. Ülekaaluliste osakaalu tõus on märgatav ja see on tõsine ohumärk. Suurenenud ülekaaluliste poiste hulk annab alust arvata, et täiskasvanud meeste ülekaalu probleem suureneb tulevikus veelgi.

Laste ülekaalulisus on üha kasvav probleem kogu maailmas ning siin mängib suurt rolli karastusjookide, kiirtoidu ja valmistoitude jõuline pealetung ja istuva eluviisi üha suurenev osakaal.

Haigekassa tervishoiu peaspetsialist Sirje Vaask ütles, et eriti tekitab muret 2009. aasta tervisekäitumise uuring, mille tulemusel on viiendate klasside õpilastest ülekaalulised juba 14 protsenti. Vaaski sõnul on siinkohal lastele suurimaks eeskujuks vanemad. Ta soovitab ka lapsed nende ülekaalulisuse ohjamiseks ja tervislike eluviiside kujundamiseks liikumisse kaasata ning koos perega välja liikuma minna. 

2009. aastal raviti vereringeelundite haigusi 104 000 inimesel, Haigekassal kulus selleks 1,4 miljardit krooni. Haigetest oli tööealisi isikuid (20-64 a) 51 000, nende ravile kulus üle 500 miljoni krooni.

Kehakaalu saab kontrolli all hoida eluviisis muudatusi tehes ehk olles füüsiliselt aktiivne ja toitudes tasakaalustatult. Südamehaiguste ennetamisele aitab lisaks ülekaalu vähendamisele kaasa ka suitsetamisest loobumine ja piisav puhkus ehk stressi vältimine. 

Liikumine aitab ülekaaluga võidelda 

Kuna üks peamisi ülekaalulisuse põhjuseid vale toitumise kõrval on vähene liikumine, kutsuvad südamenädala korraldajad spordiklubisid ja maakondi üles korraldama nädala raames liikumisüritusi. Lingil http://www.tai.ee/TAI_tervesyda/index.html jagatakse ka soovitusi toitumiseks ja liikumiseks.

Südamenädala raames ilmub Postimehe vahel TAI, Haigekassa ja Kultuuriministeeriumi koostatav terviseleht, kus arstid kirjutavad ja annavad nõu südamehaiguste ennetamiseks. Lisaks alustab spordiklubi Liikumine südamesõbraliku võistlusega “Käi Jala!” (www.kaijala.ee).

Võistluse eestvedaja Kätrin Karu sõnul tuleks lisaks regulaarsele treeningule ka iga päev mõõdukalt liikuda, kuid just seda kiputakse tänapäeva mugava elustiili juures unustama. Ta lisas, et just tempokas käimine on üks parimaid liikumisviise ülekaalulisuse vastu võitlemisel.