Tartu tänavakunst on aastate jooksul järjest rohkem äratanud üldsuse tähelepanu. Tundub, et tänavatele loodud teosed lähevad tartlastele hinge. Need muudavad linnaruumi huvitavamaks, mõtestavad meie keskkonda ja kaunistavad ümbrust visuaalselt. Tänavakunstnike töid ostetakse oksjonitelt, uute teoste sündi kajastatakse meedias ja anonüümseid „vandaale“ pärjatakse kultuuripreemiatega.

Tänavatele loodud kunst hakkab silma eriti seetõttu, et Tartu on sellise hulga ja kvaliteedi jaoks tegelikult väga väike - tänavakunst kuulub traditsiooniliselt kokku suurlinnadega.

Ükski turist ei loodagi midagi sellist siit leida ja seda suurem üllatus on avastada MinaJaLydia, Edward von Lõnguse, Kairo, TAFi või Hapniku töid plangul, elektrikapil, sillaalusel või mahajäetud majal. Sel viisil on tänavakunstist saanud tartlaste alternatiivne häälekandja, mis julgustab end ümbritsevat ruumi rohkem tähele panema ning vajadusel ka sekkuma.

Stencibility tänavakunstifestival toimub 23.–27. aprillil toimub juba viiendat korda. Festivali kodulinnaks on Tartu, aga programmi üritused ulatuvad ka mujale Eestisse. Kindlasti on olnud märkimisväärne festivali panus tänavakunsti praegusesse olukorda, sest kvaliteetne kunst ja toetav kogukond toimib vaid sümbioosina - üks tekitab teist.

Festivali eesmärgiks on tunnustada tänavakunstnikke kes rikastavad avalikku ruumi, motiveerida neid tegevust jätkama, tõsta kogukonna tähelepanu ja teadlikkust ning luua linna uusi kvaliteetseid teoseid.

Eelmisest aastast on Stencibility võõrustanud ka kunstnikke välismaalt, esimeseks väliskülaliseks oli Kashnik Prantsusmaalt ning sel aastal on Tartusse oodatud Berliinist pärit tänavakunstnik MTO, kes on ülemaailmset tuntust kogunud iseloomulike suurte fotorealistlike maalingutega.

MTO äratas esmakordselt tähelepanu 2012. aasta Sarasota Chalk Festivalil, kus ta vastuoluline teos tekitas palju kõlapinda ja millest valmis dokumentaalfilm „FL: unpremeditated movie", mida näidati eelmise aasta Stencibility filmiprogrammis. Ühtlasi on Tartusse oodatud delegatsioon Riiast: joonistama tulevad tänavakunstnikud Thobek ja Rudens.

Alustame tänavu väikelinnade kaasamist ning meie tegevus laieneb Võru linna. Sinna saadame Eesti tänavakunsti esileedi MinaJaLydia ning maalikunstnik Kairo, kelle töid leiab nii mõneltki Tartu elektrikapilt.

Stencibility festival ootab kõiki tänavakunstisõpru aprilli viimasel nädalavahetusel Tartusse, kus tähistatakse festivali 5. sünnipäeva festivali peoga 25. aprillil ja festivali päevale 27. aprillil, mil toimuvad teemakohased töötoad, loengud, filmiprogramm ning on avatud pop-up näitus. Lisaks esitletakse festivalipäeval Tartu tänavakunstikaardi (http://goo.gl/maps/EwBYW) paberversiooni ja toimuvad giidiga jalgrattatuurid.

Kuni 8. aprillini on võimalik Hooandjas tänavakunstnikele ja Stencibilityle poolehoidu avaldada ning soetada erinevate kunstnikega koostöös valminud meeneid.